ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΛΟΝΙΑΣ: Νίκησε με 82-69 την Μπανταλόνα και προκρίθηκε στον τελικό η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της απέναντι στην Μπανταλόνα (82-69) και προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας, διεκδικώντας για 23η φορά τον τίτλο.

Συνέχεια στην αήττητη πορεία της στην pre-season έδωσε το Σάββατο (04/09) η Μπαρτσελόνα.

Οι «μπλαουγκράνα» επιβλήθηκαν με 82-69 της Μπανταλόνα και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας, όπου και θα διεδικήσουν τον 23ο τίτλο τους.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο (33-36 υπέρ της Μπανταλόνα), αλλά με ένα επί μέρους σκορ 32-14 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χάθηκε στον ορίζοντα, μετατρέποντας την τέταρτη περίοδο σε τυπική διαδικασία.

Ο Μπράντον Ντέιβις με 13 πόντους οδήγησε την κούρσα των σκόρερ για τους νικητές, με τους Ρόκας Γιοκουμπάιτις και Νίκολας Λαπροβίτολα να ακολουθούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από την πλευρά της Μπανταλόνα ο Ντέρεκ Γουίλις με 19 πόντους ήταν… απελπιστικά μόνος του, καθότι κανένας άλλος συμπαίκτης του δεν πέτυχε πάνω από 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-36, 65-50, 82-69