ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΟΝΑΚΟ 98-93: Ο Ντόρσεϊ είναι εδώ, όπως και τα... καμπανάκια

Στο πρώτο τεστ επιπέδου Euroleague, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μονακό με 98-93, προβλημάτισε όσον αφορά την προσωπική άμυνα, αλλά είδε τον Ντόρσεϊ να του προσφέρει το σκορ, για το οποίο ο Γιώργος Μπαρτζώκας τον «στρατολόγησε» στο λιμάνι.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 98-93 της Μονακό στον τελικό του «Bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19», αφού παρά το κακό του πρόσωπο στην άμυνα για ένα ολόκληρο ημίχρονο, ο Ντόρσεϊ τον κράτησε επιθετικά σκοράροντας 15 πόντους στο πρώτο μέρος και 20 συνολικά, με τον Βεζένκοφ να το πιάνει από εκεί που το άφησε χθες (24 πόντοι) και τον Λιβιό (19 πόντοι) να έχει ρόλο… κλειδί. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν να αντιμετωπίσουν αρχικά τους Λι, Μοτεγιούνας και εν συνεχεία τον Άντζουσιτς, χτυπώντας αρκετά καμπανάκια όσον αφορά τον τρόπο που θα αντιμετωπίσει τόσο αθλητικές ομάδες στη νέα σεζόν.

Προβλήματα με Φαλ στο ξεκίνημα

Ο Μπαρτζώκας, εν τη απουσία του Παπανικολάου, δοκίμασε να ξεκινήσει με τον Βεζένκοφ στο «3» και τον Λιβιό στο «4», σε αντίθεση με την τριάδα των γκαρντ και τον ΜακΚίσικ που είδαμε χθες. Με τη Μονακό να χτυπάει τον Φαλ, ο οποίος έμενε χαμηλά μετά το σκριν, χάρη στην ικανότητα του Μοτεγιούνας να εκτελεί μετά το pick and pop, αλλά και να τιμωρεί τα λάθη του Ολυμπιακού (7 στο 8ο λεπτό) στο τρανζίσιον.

Το 7-18 ψαλιδίστηκε με την είσοδο του Σλούκα, αλλά ο δαιμόνιος Λι την επανέφερε στους 7 (18-25) με το τέλος της 1ης περιόδου.

Παράγοντας Μοτεγιούνας

Ο Λιθουανός, νεοφερμένος, σέντερ της Μονακό ήταν σημείο αναφοράς στο παιχνίδι. Όταν έβρισκε τον Φαλ αντίπαλο στεκόταν στην περιφέρεια για να εκτελέσει, ενώ με τον Χασάν Μάρτιν η Μονακό τον τοποθετούσε χαμηλά στο ποστ. Από εκεί είχε την ικανότητα να πασάρει -ακόμα και μετά από παγίδες πάνω του- είτε να τελειώσει μόνος τη φάση.

Ο Ντόρσεϊ πήρε το όπλο του στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να καταφεύγει στο πιο κοντό σχήμα, με τρεις γκαρντ και τους Λιβιό, Βεζένκοφ. Ο ομογενής γκαρντ τον κράτησε στο σκορ μέσω της επίθεσης, σκοράροντας 15 πόντους στο ημίχρονο, με spot up σουτ από την περιφέρεια αλλά και αποφάσεις με την μπάλα στα χέρια. Έτσι, σε ένα ημίχρονο που επί της ουσίας η άμυνα του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες έκλεισαν τον ημίχρονο στο +4, με τρίποντο του Βεζένκοφ για το 55-51.

Κόλλησε στα «σόλο» του ΜακΚίσικ

Η ίδια πεντάδα με αυτή που ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, έχοντας διαφορετική προσέγγιση. Ο Φαλ επέστρεψε, μαζί με το ψηλό σχήμα, αλλά αυτή τη φορά ο Μπαρτζώκας του ζήτησε να πάει στις αλλαγές.

Παρόλα αυτά, με μοναδικό καθαρό πόιντ γκαρντ τον Γουόκαπ, η επίθεση είχε προβλήματα, με τον ΜακΚίσικ να έχει αρκετές λάθος επιλογές. Ένα επιθετικό κρεσέντο του Άντζουσιτς, που έβαλε 10 σερί, έφερε ξανά τους Μονεγάσκους μπροστά στο σκορ με 72-75 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Ο… tweener Λιβιό

Η Μονακό συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα και να τροφοδοτεί τους ψηλούς της με συνέπεια, με τον Λι να κινεί τα νήματα. Ο κουρασμένος Σλούκας πέρασε στον πάγκο, με τους Γουόκαπ και Ντόρσεϊ να αναλαμβάνουν να κλείσουν το ματς στο φινάλε. Μάλιστα με τον Λιβιό ως «5» πάνω στον Μοτεγιούνας, με ξεκάθαρη πρόθεση την πίεση και τις αλλαγές σε όλα τα σκριν.

Ο Μοτεγιούνας συνέχισε να σκοράρει επιθετικά, αλλά ένα μεγάλο σουτ του Ντόρσεϊ και δύο καλάθια των Βεζένκοφ και Λιβιό, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρολεύκων» με 91-86, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Γάλλος φόργουορντ έφτασε στους 19 πόντους δειλά δειλά, με κομβική παρουσία στην άμυνα με αλλαγές, αλλά και τελειώνοντας φάσεις από χαμηλά. Πότε ως «4», πότε ως «5», ως δημιουργός από το short roll ή εκτελώντας ακόμα και από την περίμετρο, ο Λιβιό είχε σήμερα τον ρόλο του tweener που τόσο πολύ χρειάζεται ο Ολυμπιακός. Αν σταθεροποιήσει και το σουτ του από μέση και μακρινή απόσταση…

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε κυρίως μετά από βολές, «κλειδώνοντας» στο +5, με το 98-93 να δίνει τη νίκη στους Πειραιώτες.