Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 76-95: Θρυλική εμφάνιση του ηγέτη Γουόκαπ κι εντυπωσιακό διπλό!

Ο Τόμας Γουόκαπ έπαθε… Σπανούλη, ο ΜακΚίσικ ήταν τρομερός, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το τρίτο δεκάλεπτο και το 95-76 έγραψε την ιστορία μίας επιβλητικής νίκης στη Λιθουανία! Στο 16-11 οι «ερυθρόλευκοι» στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Mε τον Πίτερς να είναι η επιθετική αιχμή του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες, που είχαν να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα του πληγωμένου Παπανικολάου που έκανε ένεση για να παίξει, μπήκαν δυνατά και έφτασαν στο +7 (8-15) στο 6′, όμως η Ζάλγκρις κατάφερε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Κίναν Έβανς που είχε σηκώσει το βάρος του σκοραρίσματος για τους γηπεδούχους (20-23).

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ξεκάθαρα πως το παιχνίδι είχε τα στοιχεία για να γίνει ντέρμπι και όντως στη β’ περίοδο οι Πειραιώτες είδαν τη Ζαλγκίρις να τους βάζει δύσκολα παρά το εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση του Γουόκαπ. Μάλιστα, περίπου 4.5 λεπτά πριν το ημίχρονο η Ζαλγκίρις πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά από τρίποντο του Λουκοσιούνας. ενώ οι Κίναν Έβανα (12 πόντοι) και Ρόλαντ Σμιτς (15 πόντοι) ήταν αυτοί που «πλήγωναν» την άμυνα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στην ανάπαυλα στο +2 (39-41) μετά το εκπληκτικό buzzer beater κάρφωμα του Μακίσικ και με τον προβληματισμό να αφορά τον τρόπο που θα σταματήσει το σκοράρισμα των γηπεδούχων.

Η τρίτη περίοδος έφερε την… κανονικότητα, αφού ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν τέλειος και με μαγικό μπάσκετ και μπροστάρηδες τους Γουόκαπ και Ράιτ άνοιξε τη διαφοράμ κυριάρχησε στο παρκέ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (56-69) αφήνοντας τη Ζαλγκίρις… στα κρύα του λουτρού!

Το επιμέρους 17-28 της τρίτης περιόδου έχτισε τις βάσεις για το «ερυθρόλευκο» διπλό και τα υπόλοιπα… ήταν ιστορία. Ο Γουόκαπ έπαθε… Σπανούλη με ρεκόρ καριέρας, ο ΜακΚίσικ ήταν εξίσου εντυπωσιακός, ο Ολυμπιακός έπαιξε ανά διαστήματα διαστημικό μπάσκετ και έφτασε στο επιβλητικό 76-95 επιβεβαιώνοντας τον Τρινκιέρι που έλεγε παραμονές του αγώνα πως οι «ερυθρόλευκοι» είναι το φαβορί για την κατάκτηση της εφετινής Ευρωλίγκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 18 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη) , Λεκαβίτσιους 10 (2), Χέιζ 3 , Σμιτς 17 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπιρούτις 5 (5 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας 6 (2/6 τρίποντα), Σάμνερ 3 (1) , Ντίμσα 6 (5 ριμπάουντ) , Μάνεκ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπουτκεβίτσιους , Ουλάνοβας 4 (5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 22 (5/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ράιτ 11, Λούντζης 2, Κάναν 5 (3 ασίστ), Φαλ 4 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ) , Μπραζντέικις 2, Πίτερς 16 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Πετρούσεβ 6 (3 ριμπάουντ) , ΜακΚίσικ 20 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)