Ολυμπιακός: Καθαρίζει βάζοντας τούρμπο στην τρίτη περίοδο

Γυρίζει από τις ανάπαυλες των αγώνων και… καθαρίζει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Για πολλοστή φορά και παρά τις πάμπολλες απουσίες, ξεμπέρδεψε στο Περιστέρι με σαρωτική εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο. Το εντυπωσιακό σχετικό σερί στην Ευρωλίγκα, τα εγχώρια παραδείγματα.

Είναι μια νόρμα που εμφανίστηκε και πέρυσι, αλλά ειδικά αυτή την εποχή βρίσκεται στο απόγειό της. Ο Ολυμπιακός φορτσάρει στις τρίτες περιόδους των αγώνων του και αφήνει στους αντιπάλους του να φάνε τη σκόνη του μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τι κι αν στο Περιστέρι είχε 3+3 απουσίες (τους λαβωμένους Λαρεντζάκη, Γουίλιαμς-Γκος, Μήτρου-Λονγκ και τους μη δηλωμένους Μπραζντέικις, Σίκμα και Μιλουτίνοφ – ο τελευταίος επειδή είναι μακροχρόνια τραυματίας), που έγιναν επτά; Μέχρι και ο πολυτιμότερος παίκτης του, ο Τόμας Γουόκαπ αποχώρησε με διάστρεμμα στην πρώτη κιόλας περίοδο…

Η διαφορά, καθ’ οδόν για το 85-67, έγινε στην τρίτη. Όχι πως δεν έπαιζε καλά και στο πρώτο μέρος ο πρωταθλητής και φρέσκος Κυπελλούχος (ξανά) Ελλάδας, αλλά έστω και από διακριτική απόσταση οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν στο σκορ.

Αυτό (το σκορ) του τρίτου δεκάλεπτου; 22-9 και μία ακόμα σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τη διαφορά να έχει εκτοξευτεί στους 22 πόντους στο 30’. Ειδικά μετά το 53-43, η «ερυθρόλευκη» άμυνα ήταν τόσο πιεστική και τόσο επιτυχημένη, που για περισσότερο από πεντέμισι λεπτά δεν δέχτηκε το παραμικρό καλάθι.

Στο «διπλό» επί της Ζαλγκίρις, από το οποίο προερχόταν, ο Ολυμπιακός είχε πάει στα αποδυτήρια μόλις ένα καλάθι μπροστά και ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο στο +13, έχοντας χτίσει εκείνη τη διαφορά περισσότερο με τους 28 πόντους που σημείωσε στο μεσοδιάστημα. Αμέσως πιο πριν στην Ευρωλίγκα, στο νικηφόρο πέρασμα από τη Βαλένθια, τα ίδια: έναν πόντο μπροστά στο ημίχρονο, σκορ τρίτης περιόδου 20-9 α λα… Περιστέρι.

Στις έξι πιο πρόσφατες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας, ο φιναλίστ της διοργάνωσης κερδίζει τις τρίτες περιόδους των ματς με μέση διαφορά 10,5 πόντων! Τις παίρνει όλες, ανεξαιρέτως. Ακόμα και στην ήττα από τη Ρεάλ, η αντεπίθεση ξεκίνησε με το επιμέρους 25-16 ανάμεσα στο 20’ και το 30’. Απέναντι δε στην Αλμπα (από την οποία έχανε στην ανάπαυλα) ήταν εκκωφαντικός με 33-13.

Στο πρόσφατο φάιναλ έιτ, οι Πειραιώτες ήταν μάλλον υποτονικοί στα πρώτα ημίχρονα και καθάρισαν Περιστέρι (κι εκεί) και Προμηθέα με τα αντίστοιχα +7 και +11. Ακόμα και στον τελικό με τον Παναθηναϊκό AKTOR, ήταν το σερί 8-0 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου που μετέτρεψε την ισοπαλία (39-39) σε παράσταση νίκης και κατάκτησης του Κυπέλλου.