ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 73-89: Το «τριφύλλι» γλύτωσε τη... ζημιά στην έδρα του μαχητικού ΠΑΟΚ

Δε χάρισε εύκολο απόγευμα στον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ, που αποδείχθηκε ιδιαίτερα μαχητικός. Στην τέταρτη περίοδο πήρε την πολυπόθητη απόσταση το «τριφύλλι».

Αποστολή εξετελέσθη για τον Παναθηναϊκό, που είδε τον ΠΑΟΚ να μην πέφτει αμαχητί, να παλεύει σκληρά για 30 λεπτά και να του βάζει δύσκολα, εκμεταλλευόμενος την αμυντική χαλαρότητα του πρώτου μέρους. Η ποιότητα και το βάθος του «τριφυλλιού» έκαναν όμως την εμφάνισή τους και του χάρισαν την νίκη νούμερο 20 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» ήταν οι Γκραντ (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) και Γκριγκόνις, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι ΧουάντσοΣλούκας.

Πριν το παιχνίδι, η διοίκηση του ΠΑΟΚ τίμησε την ομάδα που κατέκτησε το κύπελλο Κόρατς του 1984, με αφορμή τη συμπλήρωση 30 ετών από το σπουδαίο επίτευγμα.

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ ήταν άκρως ανταγωνιστικός, βάζοντας πολύ δύσκολα στον Παναθηναϊκό, που ζοριζόταν να περιορίσει τις επιθετικές αρετές των γηπεδούχων. Ο Αταμάν ζητούσε μεγαλύτερη συγκέντρωση, ιδιαίτερα μετά τα pick n’ roll του ΠΑΟΚ, που προκαλούσαν πολλά προβλήματα στο «τριφύλλι».

Ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι – καλάθι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι τους έξι, όμως ο Φρίντρικσον ανέλαβε, και με τη βοήθεια του Μίχαλακ, το ξέσπασμα περιορίστηκε και η πρώτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους μόνο στο +2 (22-24).

Στην δεύτερη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έχασε σε καμία στιγμή τον έλεγχο, περνώντας ακόμα και μπροστά στο σκορ, στα μέσα της. Μεγάλο του «όπλο» η ευστοχία πίσω από τα 6.75. 6/9 τρίποντα είχε ο ΠΑΟΚ στο 13ο λεπτό, ενώ ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός αστοχούσε συνεχώς. Το πρώτο, ιδιαίτερα «πλούσιο», ημίχρονο έληξε με τους «πράσινους» στο +4 (42-46)  και τον ΠΑΟΚ εντός του αγώνα.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ξεκάθαρα ο Τζέριαν Γκραντ, που σκόραρε και δημιουργούσε όσο κανείς.

Ο Γκριγκόνις βρήκε φόρμα, ο Καλαϊτζάκης μπήκε στην «εξίσωση» όμως το «τριφύλλι» αδυνατούσε και πάλι να αποκολληθεί από τον ΠΑΟΚ, που επέστρεφε διαρκώς, αναδεικνύοντας πολλαπλούς πρωταγωνιστές. Ένα τρίποντο του Χουάντσο, ο οποίος ήταν συνολικά βοηθητικός με τις άμυνές του, έστειλε τη διαφορά στους 6, λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. (58-64)

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Κώστας Σλούκας, που είχε αρχίσει να «ζεσταίνεται» έστειλε τη διαφορά στους 9, δηλαδή στη μεγαλύτερη, μέχρι εκείνη τη στιγμή, τιμή της. Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε για λίγα ακόμα λεπτά να παραμείνει σε απόσταση ελέγχου, όμως το ποιοτικό βάθος του Παναθηναϊκού άρχισε να γίνεται εμφανές.

Με ένα σερί 9-1, οι φιλοξενούμενοι υπερδιπλασίασαν τη διαφορά των 7 πόντων και με ένα τρίποντο του Ναν έφτασαν το +15. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η «χαριστική βολή» που έδωσε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων. Τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 73-89…

Ακολουθεί «διαβολοβδομάδα»

Τον Ερυθρό Αστέρα στη Σερβία (20/3, 21:00) και τη Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (22/3, 21:15) θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στην τελευταία «διαβολοβδομάδα» της φετινής Euroleague, με προφανή στόχο το 2/2, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.