Ολυμπιακός-Βιλερμπάν 80-64: Οταν σοβαρεύτηκε έκανε το αυτονόητο!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε. Οταν έπαιξε για 6-7 λεπτά σοβαρό μπάσκετ στο τέλος, έδιωξε τα σύννεφα, νίκησε τους Γάλλους 80-64 και παρέμεινε στην εξάδα διατηρώντας μεγάλες ελπίδες για πλεονέκτημα έδρας. Νέο πλήγμα για τον Ολυμπιακό, για μαγνητική ο Πετρούσεφ στο δεξί γόνατο!

Στα ζόρικα ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε, αντέδρασε και έβαλε τέλος στα όνειρα των Γάλλων για νίκη στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι που ξεκίνησαν σαν τρένο, έμειναν από ενέργεια από τα μέσα της δεύτερης περιόδου μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, είδαν να χάνεται μια διαφορά 14 πόντων, αλλά είχαν το πείσμα, την ποιότητα και την καρδιά να το γυρίσουν και να φτάσουν στη νίκη.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήθελε νίκη οπωσδήποτε στο ΣΕΦ για να μείνει στην πρώτη εξάδα, μετά την 32η αγωνιστική της EuroLeague και στο… κυνήγι του πλεονεκτήματος έδρας, καθώς ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα με Παρτιζάν (28/3) και Ερυθρό Αστέρα (4/4) στη Σερβία, ενώ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου θα υποδεχτεί την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ (12/4).

Με πρώτο σκόρερ τον Πίτερς και τον Λαρεντζάκη να κάνει μεγάλη δουλειά, ο Ολυμπιακός έκανε το αυτονόητο και συνεχίζει την πορεία του στη Σερβία για δύο τελικούς με στόχο την τετράδα.

«Ζεστό» ξεκίνημα με Φαλ

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ για ένα ματς δίχως αύριο και με σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ και σκιάχτρο τον Φαλ απέναντι στον συνονόματο του της Βιλερμπάν, προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (17-4), αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-12. Ο σέντερ του Ολυμπιακού έκανε πράματα και θάματα, τελειώνοντας την περίοδο με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.

Συνέχεια στην… αεροπορία με Πετρούσεφ

Αν και έκανε τρομερή αρχή, ο Ολυμπιακός είδε τη δεύτερη πεντάδα της Βιλερμπάν να ανταποκρίνεται και να μην μπορεί να ανοίξει άλλο τη διαφορά. Ο Γιουσούφα Φαλ και ο Ντε Κολό απαντούσαν στον Ολυμπιακό και οι Γάλλοι που δεν είχαν να χάσουν τίποτε, έμεναν κοντά στο σκορ. Ο Πετρούσε ανέλαβε δράση, ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +14 (38-24), αλλά η Βιλερμπάν ψαλίδισε τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους οκτώ πόντους (43-35).

Αδράνεια και γαλλικό σερί!

Ο Μπαρτζώκας επανέφερε την αρχική πεντάδα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Οι Γάλλοι βρήκαν την ευστοχία τους, η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν είχε την ίδια φρεσκάδα και με ένα απίστευτο επιμέρους σερί 6-22, η Βιλερμπάν προηγήθηκε στο σκορ με 45-47!

Εχασε και τον Πετρούσεφ!

Στο διάστημα αυτό, ο Φίλιπ Πετρούσεφ τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο και μετέβη στο «Ιατρικό» για μαγνητική! Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ξεκολλήσει, οι Γάλλο αναθάρρησαν σκοράροντας με άνεση και σκορ 11-20 στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκαν 54-55.

Σοβαρεύτηκε στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κακός και στην τελευταία περίοδο. Του έλειπε το καθαρό μυαλό, ο Μπαρτζώκας δεν είχε λύσεις βλέποντας τους Γκος και ΜακΚίσικ να είναι εκτός κλίματος και σε κακή βραδιά και οι Γάλλοι ήταν πόντο-πόντο διαρκώς, βλέποντας έναν Ολυμπιακό να τους υποτιμά.

Με τον Πίτερς να βγάζει αντίδραση, τον Λαρεντζάκη να σκοράρει και τους πρώτους πόντους του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός ζωντάνεψε και μετέτρεψε το 59-61 σε 69-61, παίρνοντας μεγάλη ανάσα και στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:  20-12, 43-35, 54-55, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάναν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3.