Εφές - Αλμπα 85-84: Γλίτωσε από κάζο ολκής στο φινάλε με το κόψιμο του Τζόουνς!

Η Αλμπα έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη και αναπάντεχη νίκη όμως ο Τζόουνς έσωσε την Εφές από ένα κάζο ολκής με το 85-84 να δίνει στους Τούρκους το 2Χ2 στη «διαβολοβδομάδα».

Η Αναντολού Εφές είχε δυο εντός έδρας υποχρεώσεις στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague και πέτυχε δεύτερη νίκη, επικρατώντας με 85-84 της Αλμπα. Οι Τούρκοι, με ρεκόρ 14-17 συνεχίζουν το «κυνήγι» της δεκάδας και των play in.

Αν και απέναντι της είχε την ουραγό της βαθμολογίας, η Αναντολού Εφές κινδύνευσε με… έμφραγμα όταν η Άλμπα έτρεξε επιμέρους σκορ 12-27 στην τρίτη περίοδο και πέτυχε την ανατροπή με 65-67. Οι Γερμανοί συνέχισαν για την έκπληξη στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο Κλάιμπερν φρόντισε να βάλει τις βάσεις της νίκης στα 46΄΄ για τη λήξη, όταν ευστόχησε από τα 6,75 και έγραψε το 85-81. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Ολίντε στα 41΄΄ (85-84), ενώ μετά από άστοχη προσπάθεια του Κλάιμπερν από τα 6,75, ο Χέρμανσον πήρε το ριμπάουντ και ο ίδιος έφτασε μία ανάσα από το «διπλό», αλλά είδε τον Τζόουνς να τον… κερνάει ένα καθοριστικό μπλοκ στην προσπάθεια του να σημειώσει στην εκπνοή το νικητήριο λέι απ.

Κορυφαίος των νικητών ο Ελάιζα Μπράιαντ με 24 πόντους, ενώ ο Γουίλ Κλάιμπερν τελείωσε με 13 πόντους. Από την Άλμπα ξεχώρισε ο Ματ Τόμας με 17 πόντους.