Μπακς - Θάντερ 118-93: Αντετοκούνμπο και Μίντλετον υποχρέωσαν σε ήττα τους πρωτοπόρους της Δύσης

Οι Μιλγουίκι Μπακς έπαιξαν (επιτέλους) άμυνα και τα όσα έκαναν οι Αντετοκούνμπο και Μίντλετον στην επίθεση ήταν αρκετά για να τους δώσουν τη νίκη επί των Θάντερ με 118-93.

Οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Κρις Μιντλετον έβαλαν τη σφραγίδα τους στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των πρωτοπόρων της Δύσης Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 118-93. Με αυτή τη νίκη το Μιλγουόκι βρέθηκε στο 46-2, με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ να είναι πλέον στο 49-21.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στις… εργοστασιακές τους ρυθμίσεις (30 πόντοι, 19 ριμπάουντ σε 33:39) ο Ντέιμιαν Λίλαρντ «μίλησε» στο τέταρτο 12λεπτο ενώ ο Κρις Μίντλετον έγραψε triple-double (11/10/10) σε μία γεμάτη εμφάνιση 27 λεπτών. Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Λος Άντζελες Λέικερς, τα ξημερώματα της Τετάρτης (27/3).

Οι 30 πόντοι που πέτυχε ο Γιαννης Αντετοκούνμπο ήρθαν με 13/18 δίποντα και 4/6 βολές, ενώ στα στατιστικά του είχε και 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 33:39 λεπτά συμμετοχής.

Τα 12λεπτά: 25-22, 48-47, 82-64, 118-93

Μιλγουόκι Μπακς: Μίντλετον 11 (10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30, Λόπεζ 14 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπίσλι 8 (2), Λίλαρντ 11 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 15 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κράουντερ 10 (2), Κόνατον 11 (1), Μπέβερλι 1 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπότσαμπ 2, Γκαλινάρι 3 (1), Τζάκσον, Λίβινγκστον, Θανάσης Αντετοκούνμπο

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Ντορτ 7 (1/6 τρίποντα), Τζέιλεν Γουίλιαμς 18 (1), Χόλμγκρεν 6 (1/10 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκίντι 19 (4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τζέιλιν Γουίλιαμς, Χέιγουορντ, Τζο 6 (2), Γουάλας 5 (1/7 τρίποντα), Κένριτς Γουίλιαμς 6, Γουότερς 6 (1), Μασκάλα, Γουίγκινς 8, Μπιγιόμπο