Ολυμπιακός - Περιστέρι 91-83: Ο Σπανούλης τού έβαλε δύσκολα

Με ιδρώτα ήρθε η νίκη του Ολυμπιακού επί του Περιστερίου (91-83), για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι ήταν σχεδόν πάντα σε θέση οδηγού για τρία δεκάλεπτα στο ΣΕΦ, προτού ο Ολυμπιακός ανεβάσει ρυθμούς και επικρατήσει 91-83, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης της Stoiximan Basket League.

Για τους νταμπλούχους Ελλάδας, ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (12/4, 21:15) που θα χαρίσει την 5η θέση της regular season της EuroLeague.

Για το Περιστέρι, έπεται ο δεύτερος αγώνας με τη Βόννη στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του BCL (10/4, 19:30 – «Ανδρέας Παπανδρέου») και μόνο η νίκη υπάρχει στο λεξιλόγιο των παικτών του Βασίλη Σπανούλη.

Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (19π.-5ασ.), Μόουζες Ράιτ (18π.-5ρ.), Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.), Μουστάφα Φαλ (10π.-9ρ.), Τόμας Γουόκαπ (10π.-5ρ.-6ασ.) και Άλεκ Πίτερς (10π.), έφεραν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 22-2.

Έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, το Περιστέρι ανέδειξε τους Νικ Χουγκάζ (17π. με 1/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (15π.), Στέλιο Πουλιανίτη (12π.) και Ζερμέιν Λοβ (11π.), προτού πέσει στο 16-8, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ μοίρασε 9 ασίστ.

Στα πρώτα 30 λεπτά, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε για μία και μοναδική φορά το προβάδισμα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πέτυχαν επιμέρους 6-20 σε περίπου 5,5 λεπτά.

Οι παίκτες του Σπανούλη κατέγραψαν εκπληκτικά ποσοστά στο α’ ημίχρονο (11/15 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 6/7 βολές), εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που είχε 3/10 τρίποντα και 8/12 βολές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι εξακολουθούσε να έχει πάνω από 50% στο τρίποντο και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα, ώσπου στο τελευταίο δίλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι.

Το 57-67 έγινε 64-67 και 69-67 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, δείγμα της ολικής επιστροφής των γηπεδούχων. Ως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις, το αουτσάιντερ χάνει σταδιακά έδαφος και το φαβορί φτάνει στη νίκη. Αυτό συνέβη και στο εν λόγω παιχνίδι, χωρίς φυσικά να μειώνεται η πολύ σπουδαία παρουσία των φιλοξενούμενων για 30 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάναν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης.