NBA: Με απίθανη ανατροπή οι Νάγκετς «σόκαραν» τους Λέικερς

twitter

Οι Ντένβερ Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς κατάφεραν να επιστρέψουν από το -20 και «πλήγωσαν» για 10ο συνεχόμενο παιχνίδι τον Λεμπρόν Τζέιμς.

Οι Νάγκετς επικράτησαν 101-99 των Λέικερς και πλέον έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα στην σειρά του πρώτου γύρου της Δύσης στο NBA. Στο ίσως καλύτερο παιχνίδι (μέχρι στιγμής) η ομάδα του Γιόκιτς σημείωσε την 10η συνεχόμενη νίκη απέναντι στους «λιμνάνθρωπους», που θα φιλοξενήσουν τα δύο επόμενα παιχνίδια της σειράς.

Τζαμάλ Μάρεϊ με σουτ στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στο Ντένβερ, τη στιγμή που στα 12” πριν το τέλος ο καταπληκτικός σε όλο το ματς αλλά κυρίως στην τέταρτη περίοδο Λεμπρόν Τζέιμς είδε την μπάλα να κυλά βασανιστικα και να μην του κάνει το χατίρι βγαίνοντας εκτός στόχου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την νίκη στα χέρια τους καθώς 10 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου είχαν χτίσει διάφορα 20 πόντων (48-68). Ωστόσο οι Νάγκετς έκαναν σκόνη την διαφορά και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στη νίκη, παρότι ο Λεμπρόν έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Ο Μάρεϊ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους παρότι είχε μόλις 9/24 σουτ, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς έκανε ένα ακόμη τριπλ-νταμπλ με 27 πόντους, 20 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Πολύ καλός ήταν και ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Λέικερς ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 26 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ, με τον Άντονι Ντέιβις να μετρά 32 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον ΝτιΆντζελο Ράσελ να μετρά 23 πόντους.

Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής στο Λος Άντζελες (05:00).