Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 60-50: Οδοστρωτήρας οι «πράσινες» έκαναν το 2-2

Ο Παναθηναϊκός έδωσε παράταση στην σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ γυναικών, κάνοντας το 2-2, μετά το 60–50 επί του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε εξαιρετικά την διαφορά που «έχτισε» στην δεύτερη περίοδο και πήρε την νίκη με 60-50 στον τέταρτο τελικό απέναντι στον Ολυμπιακό που φέρνει τη σειρά του πρωταθλήματος στα «ίσια» και το 2-2.

Η σκοπιμότητα νίκησε το άθλημα στην πρώτη περίοδο και με απολογισμό μόλις 20 πόντους, αθροιστικά, μετά από δέκα αγωνιστικά λεπτά το σκορ «σταμάτησε» στο ισόπαλο 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε με την μάχη στήθος με στήθος να κρατά μέχρι και το «πράσινο» 18-17. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Παναθηναϊκού «άνοιξε» το γκάζι και με ένα σερί 9-0 το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 27-17 και την μέγιστη διαφορά, έως τότε στον αγώνα.

Το μοτίβο άλλαξα μετά την ανάπαυλα με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι χωρίς όμως να μπορέσουν να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό μακριά από το σκοράρισμα. Έτσι, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +13 για τις γηπεδούχες (32-19). Στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου οι «πράσινες» διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι κρατώντας ένα πολύτιμο προβάδισμα για το τελευταίο δεκάλεπτο με το 43-33 να είναι το σκορ περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την ψυχολογία στα «ύψη» οι «πράσινες» άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς με ανώτερο όριο το +17 (52-35).

Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν την διαφορά στους 10 πόντους με το τελικό 60-50 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει την σειρά σε 2-2.

Ο πέμπτος και τελευταίος τελικός της σειράς θα διεξαχθεί την Κυριακή 28 Απριλίου στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, με το τζάμπολ να είναι προγραμματισμένο για τις 15:00.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8 (5 ασίστ), Τσβίτκοβιτς 20 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπάτσιου, Σωτηρίου 7 (4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 6 (2 ασίστ), Τζόουνς 2 (3 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 10 (11 ριμπάουντ), Χαιριστανίδου, Υφαντοπούλου

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγραφιώτη, Γουίλιαμς 3 (3 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 9 (7 ριμπάουντ), Σύρρα, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 14 (7 ριμπάουντ), Καρλάφτη, Αναστασοπούλου, Δίελα 2 (2 ριμπάουντ), Χριστινάκη 9 (4 ριμπάουντ), Κολλάτου 5 (2 ριμπάουντ), Τόμπιν 8 (7 ριμπάουντ)