Μακάμπι-Παναθηναϊκός Aktor 85-83: Η επική ανατροπή έμεινε στη μέση, με την πλάτη στον τοίχο!

Ο Παναθηναϊκός ήταν… αλλού σε ένα κομβικό ματς για 36 λεπτά, έχανε με 18 πόντους και επέστρεψε επικά στα τρία τελευταία λεπτά στη Χάλα Πιονίρ, αλλά έχασε με βολές του Μπράουν σε δραματικό φινάλε. Στριμωγμένος στα σχοινιά ο Παναθηναϊκός μετά το 2-1 των Ισραηλινών, θέλει νίκη οπωσδήποτε την Μ. Πέμπτη (21:45) στη Σερβία.

Για να πάει στο Βερολίνο, ο Παναθηνακός Aktor έπρεπε να πάει πρώτα στο Βελιγράδι και όπως φαίνεται  έφτασε στο γήπεδο καθυστερημένα, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη, κάνοντας ένα τρομερό come back!

Η σκιά του Παναθηναϊκού περιφερόταν στη Χάλα Πιονίρ για περίπου 35 λεπτά, σχεδόν όλοι οι παίκτες του Αταμάν ήταν σε τραγική βραδιά με αποτέλεσμα να χάνουν καθαρά από την Μακάμπι και να θέτουν σε κίνδυνο την πρόκριση στο Final-4 της Euroleague. Αλλά στο 81-70 έγινε μία ανεπανάληπτη αντεπίθεση που οδήγησε στο 83-83 και σε δραματικό φινάλε! Στην τελευταία επίθεση ο Μπράουν πήρε φάουλ από τον Γκραντ, πήγε στις βολές και ευστόχησε και στις δυο για το 85-83, αν και ήθελε να αστοχήσει στη δεύτερη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την τελευταία επίθεση για τη νίκη, αλλά αστόχησε σε τρίποντο ο Ναν και η Μακάμπι έκανε το 2-1.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε τη συμπαράσταση περίπου 1000 φιλάθλων της στο Game 3 έχοντας πάρει άδεια από τη διοργανώτρια αρχή και την αστυνομία της Σερβίας.

Δυνατό ξεκίνημα η Μακάμπι

Η Μακάμπι αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό με το καλημέρα και προηγήθηκε 7-0 δείχνοντας τις προθέσεις της, αλλά οι «πράσινοι» ισορρόπησαν προσωρινά και μείωσαν σε 13-11. Ωστόσο ακολούθησε ένα δεύτερο εντυπωσιακό σερί 10-0 με τους Ισραηλινούς να παίζουν εξαιρετική άμυνα, ενώ ταυτόχρονα έκαναν μεγάλη ζημιά με την ευστοχία τους στα δίποντα (9/11).

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε επιθετικά, αλλά μόνο με ξεσπάσματα ή παίζοντας κατά διαστήματα, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ελέγχει το παιχνίδι διατηρώντας σταθερά μια διαφορά 10-13 πόντων, που έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου.

Βρέθηκε πίσω με 18

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ακόμα χειρότερος! Το 46-37 έγινε 57-39, με τους τυπικά γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στην παρκέ και τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει αντίδραση. Ο Ναν ήταν αρνητικός, ο Γκριγκόνις κακός, ο Λεσόρ άφαντος. Ωστόσο με τον Παπαπέτρου μπροστά ένα σερί 9-0 έδωσε ξανά ελπίδες στους «πράσινους».

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε, κόντρα στον αέρα της Μακάμπι και την κακή ψυχολογία, προσπάθησε να επιστρέψει με τα τρίποντα του Ναν και του Βιλντόζα, αλλά ο Νίσμπο έπαιζε μόνος του και ο Λορέντζο Μπράουν έκανε μεγάλο παιχνίδι.

Ωστόσο με ένα τρομερό ντεμαράζ και μια επική ανατροπή, ο Παναθηναϊκός κάλυψε τη διαφορά και ισοφάρισε σε 83-83,  4.1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη για να γίνει τζάμπολ, αφού οι διαιτητές δεν μπορούσαν να καταλάβουν αν έπρεπε να μετρήσει καλάθι της Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83