Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 80-82: Φάουλ σκάνδαλο και δώρο των γκρίζων λύκων στο ΣΕΦ

Χειρουργείο χωρίς αναισθητικό για τα παιδιά του Μποντιρόγκα! Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα στην παράταση, σε ένα φινάλε με πολλά ερωτηματικά.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σκληρός, καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως έχασε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης. Πολλά τα ερωτηματικά για την κρίσιμη απόφαση των διαιτητών, που χάρισε τρεις βολές στον Πάρκερ.

Το… βρήκε στην πορεία

Παρότι στις πρώτες επιθέσεις έμοιαζε ότι ο Ολυμπιακός ακολουθούσε τον παλμό του ΣΕΦ, αυτό δε μεταφράστηκε σε πόντους και γρήγορα ο ρυθμός χάθηκε. Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν στατικά χάνοντας από το χρονόμετρο και στα μισά της περιόδου είχαν μόλις 4 πόντους. Θα είχαν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα αν δεν είχαν καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα.

Αφού η διαφορά δεν άνοιξε πάνω από 4 πόντους, η ανατροπή ήταν εύκολη και έγινε γρήγορα, όταν ο Πίτερς ζεστάθηκε από το τρίποντο. Ήρθε καλύτερη κίνηση, μπήκε στην εξίσωση ο Φαλ, ο Πετρούσεφ και… το ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να τελειώσει η περίοδος στο 13-13. Ο Ολυμπιακός θα είχε βρει περισσότερα καλάθια στα τελευταία λεπτά αν πολύ απλά… η μπάλα έμπαινε, αφού όλα τα προηγούμενα λειτουργούσαν πια στην εντέλεια. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν 1/6 από το τρίποντο και 5/10 από το δίποντο, ενώ οι «μπλαουγκράνα» είχαν 1/2 και 5/12 αντίστοιχα.
Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν «χέρι – χέρι» με τον ΜακΚίσικ να λειτουργεί ως βασική πηγή ενέργειας για τον Ολυμπιακό. Όσο περνούσε η ώρα ο Ράιτ έμπαινε κι αυτός στο κλίμα, αν και αμυντικά δυσκολευόταν κόντρα στον Ερνανγκόμεθ. Σημαντική ήταν η παρουσία και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που αμυνόταν έξυπνα. Με τον χρόνο να περνά και τον Ολυμπιακό να είναι φανερά καλύτερος στο παρκέ, αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Με τους κοντούς να σερβίρουν και τους ψηλούς να σκοράρουν, πέρασαν στο +7 (32-25), ενώ το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +5 (37-32). Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό οι Ράιτ και Πετρούσεφ με 11 πόντους έκαστος.

Πήγε στην ταχύτητα

Με έξι πόντους σε δύο λεπτά, η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το νέο αμήχανο ξεκίνημα του Ολυμπιακού και πέρασε μπροστά. Ο Γουόκαπ απάντησε με τρίποντο, όμως το ίδιο έκανε αμέσως και ο Πάρκερ. Ο Κάναν ήταν εκτός ρυθμού και παρότι προσπαθούσε να συμμετάσχει στον… διαγωνισμό τριπόντων, δεν το έκανε με επιτυχία. Αντιθέτως, πιο εύστοχος ήταν ο Γουόκαπ, που είχε εξελιχθεί στην πρώτη επιθετική επιλογή της περιόδου.

Ο ρυθμός ήταν ξέφρενος και δεν υπήρχε χρόνος για ανάσα, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να τον κατεβάσει. Ο Μπαρτζώκας επέμενε σε ένα σχήμα με τους Γκος, Γουόκαπ και Λαρεντζάκη μαζί, όμως δεν κατάφερε να περιορίσει τις επιθετικές αρετές της Μπάρτσα. Επί μέρους σκορ δεκαλέπτου 14-25 και συνολικά 51-57, με τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει μια καταστροφική περίοδο.

Πάντα θρίλερ

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονταν ενέργεια και αυτή ήταν μία δουλειά για τον… ηλεκτροφόρο ΜακΚίσικ, που επέστρεψε στο παρκέ. Μαζί του μπήκε και ο Πετρούσεφ, που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα έμπιστος. Ο Γκος άργησε, αλλά μπήκε στη συνηθισμένη φόρμα του και ο Ολυμπιακός επέστρεψε, ξεπερνώντας στο 62-61.

Με το σκορ στο 64-63, το χρονόμετρο να λήγει και το ρολόι στα 2:30 λεπτά, ο Φίλιπ Πετρούσεφ έβαλε ένα τρίποντο… απευθείας από το Βερολίνο, που έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Πειραιώτες. Στην επόμενη άμυνα μια επική τάπα του Ράιτ έστειλε τη μπάλα σε κάποιον… τυχερό θαμώνα του ΣΕΦ και ο Γκος το εκμεταλλεύτηκε. Ο Αμπρίνες έβαλε δύο τρίποντα σε δύο επιθέσεις και κράτησε… στη ζωή τη Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός αμύνθηκε εξαιρετικά, όμως οι διαιτητές είδαν μπάλα της Μπαρτσελόνα, ενώ αυτή είχε βρει το πίσω μέρος του «ερυθρόλευκου» ταμπλό. Ο Σατοράνσκι το εκμεταλλεύτηκε, ισοφάρισε και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάτι παραπάνω από 7 δευτερόλεπτα για να βρουν το σουτ της χρονιάς. Ο Γκος το πήρε από μέση απόσταση, όμως βρήκε σίδερο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Τέλος-σκάνδαλο, που δεν άξιζε στο παιχνίδι

Κάθε πόντος στον έξτρα χρόνο έμοιαζε… με χρυσάφι. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε πρώτη, ο Γκος ισοφάρισε, όμως οι μπλαουγκράνα είχαν ξανά την απάντηση. Τεράστιο τρίποντο από τον Σακίλ ΜακΚίσικ, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά. Κλέψιμο στην επόμενη άμυνα και νέο καλάθι με τον Φαλ. Η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε και μείωσε ξανά στον πόντο, χωρίς να ισοφαρίσει. Ο Φαλ έδωσε ζωή σε μία «σκοτωμένη» επίθεση στο τελευταίο λεπτό και έστειλε τη διαφορά στους τρεις.

Εκεί, ο Σατοράνσκι έγινε ο ήρωας της στιγμής και ισοφάρισε με τρίποντο από τη γωνία. Ο Γκος αστόχησε και έδωσε τη μπάλα στη Μπαρτσελόνα, που μετά το φάουλ είχε 3,8 δευτερόλεπτα με τη μπάλα στα χέρια. Ο Πάρκερ σούταρε για τρεις και οι διαιτητές είδαν φάουλ στα πέντε δέκατα, στην προσπάθεια του σουτ, διεκδικώντας… νόμπελ ευρεσιτεχνίας.. Ο Αμερικανός έβαλε τις δύο και το παιχνίδι τελείωσε με έναν τρόπο, που δεν άξιζε στην ποιότητα και το σασπένς του.