Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 59-63: Τα πιο μεγάλα «καρύδια» της Ευρώπης! - Βερολίνο έρχεται ο Θρύλος!

Στο Final Four προκρίθηκε ο… αθάνατος Ολυμπιακός, που «σκότωσε» τη Μπαρτσελόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μυθική πρόκριση! Πραγματικό έπος, με συγγραφείς τους Παπανικολάου – ΜακΚίσικ και τους υπόλοιπους να συνυπογράφουν!

Μάχες ομηρικές, σκορ άλλων εποχών και ο Θρύλος ξανά στο Final Four! Ο Ολυμπιακός έσπασε ξανά την έδρα της Μπαρτσελόνα με τεράστια εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και αδιανόητα τρίποντα των ΜακΚίσικ και Παπανικολάου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το εισιτήριο για το Βερολίνο, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης! Με δύο ελληνικές ομάδες το μεγαλύτερο ευρωπαϊκό ραντεβού, μετά το 2012.

Απόλυτη αφλογιστία

Το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτερα άχαρο, με τον Ολυμπιακό να εκκινεί με έξι άστοχα σουτ και πολλά λάθη. Η άμυνά του ήταν σκληρή και περιόριζε τη Μπαρτσελόνα από το να ξεφύγει, όμως το αντίτιμο ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ του Γουόκαπ. Οι «μπλαουγκράνα» προσπαθούσαν να κόψουν τις διόδους προς τον Φαλ και ο Ολυμπιακός έπρεπε να πάει σε εναλλακτικό πλάνο. Η ισοφάριση σε 2-2 ήρθε με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών με… γκολ του Πίτερς. Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το έκτο λεπτό, όταν ο Λαπροβίτολα έβαλε το πρώτο τρίποντο της βραδιάς. Αμέσως μετά έβαλε και δεύτερο, με τον Μπαρτζώκα να αλλάζει το σχέδιο. Μετά το τάιμ άουτ, έπαιζε με τρεις αλλαγές: Γκος (από νωρίτερα), Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ. Τότε ήρθε και η πρώτη «τρίποντη» λύση (η μοναδική στο πρώτο ημίχρονο) με τον Παπανικολάου.

Λίγα πράγματα στη συνέχεια της περιόδου, που έκλεισε στο 12-9 με τον Ολυμπιακό… ευτυχισμένο, που δεν έχασε τον έλεγχο σε μια τόσο κακή επιθετικά περίοδο (3/14 εντός πεδιάς, 6 λάθη).

Πάλι καλά…

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο, αφού με ένα σερί 6-0, η Μπάρτσα έκανε το 18-9 και υποχρέωσε τον Μπαρτζώκα σε τάιμ άουτ. Οι Ισπανοί συνέχισαν να παίρνουν επιθετικά ριμπάουντ, έβρισκαν τρίποντα, όμως ήταν άστοχοι και με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μειώσει.

Με δύο εύστοχα από μέση απόσταση, ο Πίτερς μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και πια οι ερυθρόλευκοι ήταν για τα καλά μέσα στο παιχνίδι, παρά τα συνεχόμενα λάθη και τα πάμπολλα χαμένα ριμπάουντ. Το ημίχρονο έληξε στο 27-25, με τους ερυθρόλευκους να εκμεταλλεύονται το 10/36 εντός πεδιάς (8/22 δίποντα, 2/15 τρίποντα) της Μπάρτσα.

Καμία αλλαγή…

Το ξύλο και η αστοχία συνέχισαν αμείωτα στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν και πάλι με το σταγονόμετρο. Στα μισά της περιόδου και ενώ ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενα λάθη, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στους οκτώ (38-30), με τον Γουοκαπ να μειώνει άμεσα στους 5,πέντε με το δεύτερο ερυθρόλευκο τρίποντο της βραδιάς. Ο Πετρούσεφ με τέσσερις δικούς του πόντους μείωσε στους δύο, όμως η ισοφάριση δεν ήρθε ούτε τότε. Αυτή ήρθε στο 40-40 με τρίποντο του Παπανικολάου, όμως ο Ολυμπιακός δεν πέρασε μπροστά. Αυτό ήταν το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Όπως ήταν λογικό, η φύση του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να βρει λύσεις μέσα από τη ρακέτα και τα κατάφερε με τον «ζεστό» Ερνανγκόμεθ. Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη και έδινε εύκολες μπάλες στους Ισπανούς, οι οποίοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο 47-42.

Αδιανόητος ΜακΚίσικ

Εκείνη ήταν η στιγμή… της επανεκκίνησης. Από μία βολή οι Μιλουτίνοφ και ΜακΚίσικ, δύο πόντους ο Γκος, μεγάλο τρίποντο από τον Σακ, σπουδαίες άμυνες και πρώτη προσπέραση στο 47-49. Η Μπάρτσα ισοφάρισε, όμως με νέο τρίποντο ο ΜακΚίσικ έστειλε τη διαφορά στους τρεις και με λέι απ λίγο αργότερα έκανε το 49-54.

Η πιο μεγάλη στιγμή ήταν εκείνη και δε θα μπορούσε να μη δώσει το «παρών» ο μεγάλος αρχηγός. Με δικό του τρίποντο, ο Κώστας Παπανικολάου έκανε το 49-57 και αγκάλιασε την πρόκριση στο Βερολίνο. Το 0/2 στις βολές του Φαλ στέρησε μία ευκαιρία στον Ολυμπιακό, να τελειώσει την υπόθεση και η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 54-57.  Χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν, Μιλουτίνοφ και 56-59,  με το ρολόι στα 15 δευτερόλεπτα.

Η Μπαρτσελόνα έκανε φάουλ στον Κάναν, που πήγε στη γραμμή των βολών και με… κρύο αίμα ευστόχησε και στις δύο. Η θρυλική άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε ξανά, νέο κλέψιμο και… ο Ολυμπιακός σε τρίτο συνεχόμενο Final Four, με τον Παπανικολάου να κάνει το τελικό 59-63!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 6 (4 λάθη), Ρούμπιο 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάλινιτς (0/7 σουτ), Σατοράνσκι 2 (2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ερνανγκόμεθ 9, Λαπροβίτολα 17 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 13 (2), Πάρκερ 4 (0/7 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/6 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 8 (4 ασίστ, 6 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 6 (1/7 σουτ, 4/5 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ (0/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (3/6 τρίποντα), Πίτερς 6, Πετρούσεβ 5 (1/4 δίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 10 (10 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 12 (2).

Τα  στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/38 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/13 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/24 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.