Ολυμπιακός-ΑΕΚ 92-75: «Τρέλαναν» τον Μπαρτζώκα αλλά... καθάρισαν στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι»

Με το μυαλό στο Βερολίνο, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε κόντρα στην ΑΕΚ, όμως νίκησε με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, χωρίς να προκύψει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Χωρίς ιδιαίτερη συγκέντρωση και όρεξη να… σπαταλήσει ενέργεια, ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ στην προτελευταία «πρόβα» για το Βερολίνο. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν μία ορεξάτη Ένωση, που ήταν αποφασισμένη να «χτυπήσει» το παιχνίδι, σε ένα ματς το οποίο ο Γιώργος Μπαρτζώκας έζησε σαν… ημιτελικό με τη Ρεάλ.

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, που είχε επί μέρους σκορ 31-17, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, που βρήκε τις λύσεις από την επίθεσή του. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κουζμίνσκας με 22, ενώ διψήφιοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Μιλουτίνοφ (18), Πίτερς (16, 4/5 τρ.), Γκος (11), Κάναν (10) και Λούντζης (10).

Το… δικό της ενδιαφέρον είχε η κόντρα του Δημήτρη Αγραβάνη με την κερκίδα, που περιλάμβανε χειρονομίες και… γαλλικά.

Τάιμ άουτ στο τάιμ άουτ

Οι Πειραιώτες ήταν αρνητικοί στο ξεκίνημα, αφήνοντας την ΑΕΚ να προηγηθεί μετά τα μισά της πρώτης περιόδου και ανάγκαζαν τον προπονητή τους να παίρνει τάιμ άουτ μετά το τάιμ άουτ «για να εξηγεί τα αυτονόητα», όπως ο ίδιος είπε σε ένα από αυτά. Παρά τα συνεχόμενα «καμπανάκια» του Μπαρτζώκα, οι παίκτες του Ολυμπιακού συνέχιζαν να χάνουν τα ριμπάουντ και δεν έδειχναν σε κανένα επίπεδο την υπεροχή τους.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα σερί 5-0, το οποίο έκαναν 12-0 στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Πήραν ένα προβάδισμα 8 πόντων (19-27), το οποίο όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λούντζη. Παρά την «ερυθρόλευκη» επιστροφή, η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε και βρήκε 14 πόντους σε 3:42, με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο (41-42).

Δεκάλεπτο ξέσπασμα και… τέλος

Στην τρίτη περίοδο ο Αγραβάνης άνοιξε – αχρείαστο – διάλογο με την κερκίδα και η ΑΕΚ έχασε τον έλεγχο όταν η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε να βρίσκει σκορ από το τρίποντο. Έχοντας πλέον «ζεσταθεί» ο Ολυμπιακός μεγάλωσε τη διαφορά, η οποία έφτασε τους 10 πόντους πριν καλέσει τάιμ άουτ ο Ηλίας Ζούρος. Παρά το μίνι σερί 5-0 της Ένωσης, οι «ερυθρόλευκοι» μεγάλωσαν κι άλλο το χάσμα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +13 (72-59).

Το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει το παιχνίδι υπό έλεγχο και την ΑΕΚ να έχει έλλειμα ενέργειας, ήταν κυρίως… διαδικαστικό. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε η αναμέτρηση… Αγραβάνης – κερκίδα, με τον πρώην διεθνή μπασκετμπολίστα να κάνει συνεχώς χειρονομίες κατά των οπαδών, που απαντούσαν με συνθήματα. Στο αγωνιστικό, το παιχνίδι είχε πλέον πιο… ελεύθερο χαρακτήρα, χωρίς να αλλάζουν οι διαφορές μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμά του (92-73). Τελικό σκορ 92-75.