TORNEO ENCESTARIAS: Νίκη για τη Μάλαγα του Κατσικάρη επί της Ομπραντόιρο

Την πρόκρισή της στον τελικό του τουρνουά «Encestarias» εξασφάλισε η Ουνικάχα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη, επικρατώντας με 89-82 της Ομπραντόιρο.

Πραγματοποιώντας αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, η Ουνικάχα Μάλαγα επιβλήθηκε με 89-82 της Ομπραντόιρο και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά «Encestarias», όπου και θα συναντήσει την Μπανταλόνα.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 76-75 στο 36′, εξαπέλυσε αντεπίθεση στα τελευταία τέσσερα λεπτά και, ανεβάζοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έφτασε στη νίκη.

Οι Αλόνσο και Φερνάντεθ οδήγησαν την κούρσα των σκόρερ για το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μπριθουέλα πρόσθεσε άλλους 15 πόντους στη συγκομιδή της ομάδας του.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Γαλικίας είχε για πρώτους σκόρερ τους Μπιρούτις και Ρόμπερτσον, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 45-40, 64-65, 82-89