ΤΕΝΕΡΙΦΗ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 70-72: Στον τελικό διά χειρός Γουίλιαμς-Γκος

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Τενερίφης με 70-72 και προκρίθηκε στον τελικό του Supercopa, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η Τενερίφη αποδέιχθηκε σκληρή αντίπαλος για τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-14, ενώ η συνέχεια δεν ήταν και πολύ διαφορετική με την Τενερίφη να διατηρεί μία βραχεία κεφαλή (37-31) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, η ομάδα του Λάσο, μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε να αφυπνίζεται, καθώς κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους (53-48).

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος δεν είχε πει όμως την τελευταία του κουβέντα, καθώς με έξι διαδοχικούς του πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (53-54) και από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ρεάλ είχε το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Τελικά, η «Βασίλισσα» πήρε τη νίκη με 70-72 και πέρασε στον τελικό του Supercopa, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε νωρίτερα τη Βαλένθια με 87-68.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιαμπουσέλε με 15 πόντους, με τον Φαμπιάν Κοζέρ να ακολουθεί με 13 και τον Γουίλιαμς-Γκος να συμπληρώνει την τριάδα με 12 πόντους.

Από την άλλη εξαιρετικός ήταν ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με 21 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο τελικός του Supercopa θα διεξαχθεί την Κυριακή (12/9, 19:30). Αυτό θα είναι το πρώτο επίσημο «κλάσικο» της νέας αγωνιστικής περιόδου, με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα να κοντράρονται για το Κύπελλο για τρίτη σερί σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-31, 53-48, 70-72