Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Aktor 85-88: Πολύ σκληρός για να πεθάνει

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είναι ζωντανός! Επικράτησε 88-85 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με εκπληκτική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και ο τίτλος θα κριθεί σε Game 5 στο ΟΑΚΑ στις 14 Ιουνίου.

Αναβολή στη στέψη! Ο εκπληκτικός Παναθηναϊκός AKTOR του β’ ημιχρόνου επικράτησε 88-85 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και ο τίτλος θα κριθεί σε Game 5 στο ΟΑΚΑ στις 14 Ιουνίου!

Πρωταγωνιστής ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έπειτα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο.

Οι Ματίας Λεσόρ (15π., 6ρ., 3 μπλοκ και 6/8 δίποντα) και Τζέριαν Γκραντ (15π.-4ασ., συν το  απίστευτο buzzer από το κέντρο για την ανύψωση της ψυχολογίας εν όψει του β’ μέρους), συνέβαλαν στη μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού.

Ο Κώστας Σλούκας των 12 πόντων ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν πραγματικός… Χουάντσο με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και σπουδαία άμυνα σε κρίσιμα σημεία.

Μοναδικός διασωθείς ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης για τον Ολυμπιακό (13π.), πολυδιάστατος (11π.-7ρ.-4ασ.), αλλά άστοχος και όχι ψύχραιμος σε κομβικά σημεία ο Κώστας Παπανικολάου των 3 λαθών.

Ο Αϊζάια Κάνααν ήταν μοιραίος με δύο χαμένα τρίποντα στην ίδια επίθεση (θα ισοφάριζε σε 86-86), επομένως οι 11 πόντοι (από 3/9 τρίποντα, 2/5 βολές) δεν λένε τίποτα.

Αλεκ Πίτερς (11π.), Φίλιπ Πετρούσεφ (11π.) και Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (11π.), ήταν οι έτεροι διψήφιοι των γηπεδούχων.

Στα ρηχά αυτή τη φορά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με μόλις 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός πήρε βοήθειες από τον πάγκο (40 πόντοι έναντι 23), αλλά εν αντιθέσει με τους προηγούμενους τελικούς, πληγώθηκε πολύ από το ζωγραφιστό (30-40 οι πόντοι).

Βέβαια, το χειρότερο για τους γηπεδούχους ήταν οι 22/35 βολές έναντι 13/17 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο τέλος… προσπάθησαν να αυτοκτονήσουν (0/2 βολές ο Ναν), αλλά δεν τιμωρήθηκαν.

Ο Παναθηναϊκός του 64% στο δίποντο και του 52% στο τρίποντο έβγαλε χαρακτήρα, επαναφέροντας τη σειρά στο φλογερό ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Επειτα από το αρχικό 5-0, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε 10-9.

Κορυφαίος στο ξεκίνημα ήταν ο Παπανικολάου, ο οποίος έβαλε τους 7 από τους πρώτους 12 πόντους του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με 4/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 3/3 τρίποντα, στοιχείο που φανερώνει έλλειψη νευρικότητας παρά την κρισιμότητα του αγώνα.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και αύξησε τα λάθη του στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να γράψει 22-17.

Η ομάδα του Αταμάν μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 1-7 και, στον αντίποδα, τον Γουίλιαμς-Γκος να ανεβάζει την απόδοσή του.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, εκμεταλλεύθηκε ξανά το κακό αμυντικό τρανσίζιον του Παναθηναϊκού, φτάνοντας στο 30-24.

Σε εκείνο το διάστημα, οι γηπεδούχοι χτυπούσαν από τη ρακέτα και οι φιλοξενούμενοι από την περιφέρεια.

Στο μεταξύ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στα 5 ομαδικά φάουλ μόλις στο 05:47 της δεύτερης περιόδου, στο ίδιο σημείο που ο Ολυμπιακός ανέβηκε για πρώτη φορά στο +7.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν συνέχεια τα λάθη των φιλοξενούμενων στην άμυνα 2-2, προτού ο Πετρούσεφ δώσει διψήφια διαφορά με τρίποντο (39-29).

Τα αβίαστα λάθη από Γκριγκόνις και Καλαϊτζάκη, σε συνάρτηση με το πάθος των παικτών του Ολυμπιακού, έφεραν το +11.

Κομβικός ο Λαρεντζάκης σε εκείνο το σημείο με δύο τρίποντα, 2/2 βολές και το τρίτο κερδισμένο φάουλ του κακού Ναν.

Ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τον Σλούκα, ωστόσο έπρεπε να βελτιωθεί αισθητά στην άμυνα για να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός πήρε δύο επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου και επανήλθε άκοπα στο +10.

Μέχρι εκείνη τη στιγμή εφαρμοζόταν πιστά το ρητό «το ήθελαν περισσότερο» (προφανώς οι γηπεδούχοι), ώσπου ο Γκραντ έβαλε ένα απίστευτο buzzer από το κέντρο για το 51-44.

Στην αρχή του β’ μέρους, τα λάθη έγιναν 2-9, αλλά ο Γκραντ κρατούσε μόνος του τον Παναθηναϊκό με φοβερή απόδοση και στις δύο πλευρές.

Εκτοτε, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν κακές αποφάσεις και τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν τα δεδομένα, προτού ο Κάνααν γράψει με τρίποντο το 64-64 του τρίτου δεκαλέπτου.

Σε ένα κομβικό σημείο, ο Αταμάν μπήκε στο παρκέ για να τα… χώσει στον Γκραντ, με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή. Παράλληλα, ένα φάουλ του Γκραντ αναβαθμίστηκε και ο Ολυμπιακός εκτέλεσε τρεις βολές. Το ντέρμπι πήγε στην κόψη του ξυραφιού.

Από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα έλαμψε το άστρο του Ναν, ο οποίος σκόραρε κατά ριπάς, δημιουργούσε και ηγούνταν της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαφανιστεί επιθετικά και μείωνε μόνο με βολές, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός αποδεικνυόταν εύστοχος και γερός αμυντικά, ανεβαίνοντας στο +8.

Τα βήματα του Γκριγκόνις και το ανάποδο λέι-απ του Πίτερς έφεραν ξανά τον Ολυμπιακό σε απόσταση καλαθιού.

Ακολούθησε λάθος του Παπανικολάου, εν συνεχεία παραλίγο να κάνει το ίδιο ο Ναν, ο Λεσόρ όμως πήρε την μπάλα και ο Κάνααν του έκανε φάουλ στα 39’8”. Ο Γάλλος ευστόχησε σε 1/2 βολές και έγραψε το +3 για τον Παναθηναϊκό. Αμέσως μετά, ο Κάνααν έχασε δύο διαδοχικά τρίποντα (αφού στο ενδιάμεσο πήρε επιθετικό ριμπάουντ).

Τότε, ο Ναν πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ από τον Πίτερς. Στα 16’1” ο Αμερικανός του 91% στις βολές, είχε 0/2 και το 83-86 παρέμεινε! Ακολούθησαν 1/2 βολές του Γουίλιαμς-Γκος στα 9’8” για το 84-86 και ο Αταμάν πήρε τάιμ-άουτ.

Στα 9’1” ο Γκραντ πήγε στη γραμμή των βολών και με 2/2 βολές πέτυχε το 84-88. Στα 6’1” ο Παπανικολάου κέρδισε τρεις βολές από φάουλ του Γκραντ. Εβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, ομοίως την τρίτη και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88