WNBA:Η Κέιτλιν Κλαρκ τρώει «ξύλο»! Το φάουλ... μίσους που της έκανε η Ειντζελ Ρις

Η κόντρα ανάμεσα στις Κέιτλιν Κλαρκ και Έιντζελ Ρις συνεχίζεται με αμείωτο το ενδιαφέρον στο WNBA.

Η κόντρα τους… γνωστή από τα χρόνια στο NCAA.  Μια κόντρα που μοιάζει λίγο… μονόπλευρη. αφού η Κλαρκ δεν έχει προκαλέσει ποτέ, σε αντίθεση με την Ρις, που πολλές φορές με δηλώσεις της έχει αναφερθεί στην Κλαρκ.

Η Κλαρκ συνεχίζει να αντιμετωπίζεται με πολύ σκληρά μαρκαρίσματα και στο WNBA. Ένα τέτοιο δέχθηκε χθες και από την Έιντζελ Ρις, στον αγώνα όπου Ιντιάνα και Σικάγο βρέθηκαν αντίπαλοι. Στην rookie χρονιά της, η προβολή της Κέιτλιν Κλαρκ είναι μεγάλη. Αυτό δεν αρέσει σε όλες τις αθλήτριες και μια από αυτές είναι και η Έιντζελ Ρις.

Με το παιχνίδι  στην τρίτη περίοδο, η Κλαρκ έκανε ένα μπάσιμο προς το καλάθι, με την Έιντζελ Ρις να την ακολουθεί και να την χτυπάει στο κεφάλι. Η συνέχεια την έδειξε να φεύγει χωρίς να κοιτάξει αν η αντίπαλός της ήταν καλά μετά το χτύπημα.  Οι διαιτητές την χρέωσαν με αντιαθλητικό, μια απόφαση που η ίδια έδειξε να μην συμφωνεί μετά το παιχνίδι: «Ήταν μία μπασκετική φάση, αλλά δεν μπορώ να ελέγξω τους διαιτητές. Επηρέασαν (σ.σ οι διαιτητές) πολύ το παιχνίδι απόψε. Εγώ πάντα πηγαίνω για την μπάλα, αλλά όλοι εσείς (σ.σ τα ΜΜΕ) θα δείξετε αυτή την φάση 20 φορές μέχρι την Δευτέρα».

Όσο για την Κλαρκ άφησε τα… πεπραγμένα της στο γήπεδο να μιλήσουυν με την εμφάνιση της να οδηγεί την ομάδα της στην νίκη με 91-83, (23 πόντοι με 7/11 σουτ (3/7 τρίποντα), 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κοψίματα και 5 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής).