Ελλάδα - Αίγυπτος 93-71: Και τώρα Σλοβενία

Ελλείψει Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Εθνική ομάδα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Αίγυπτο, επιβλήθηκε 93-71 στο κατάμεστο ΣΕΦ και εξασφάλισε την πρωτιά στο Group B του Προολυμπιακού Τουρνουά.

Η Εθνική ομάδα έκανε το χρέος της απέναντι στην Αίγυπτο (93-71 το σκορ), ασχέτως αν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα θα είναι η Σλοβενία το Σάββατο (6/7, 17:30), ενώ στον άλλο ημιτελικό θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους η Κροατία και η Δομινικανή Δημοκρατία.

Ντίνος Μήτογλου (16π. με 5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος) , Γιώργος Παπαγιάννης (16π. με 8/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 1 λάθος), Κώστας Παπανικολάου (15π.), Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (13π.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (12π. με 4/8 τρίποντα), ήταν οι διψήφιοι της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Πολύτιμοι δημιουργικά αποδείχθηκαν οι Νικ Καλάθης και Τόμας Γουόκαπ με 9 και 7 ασίστ αντίστοιχα.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έμειναν εκτός διοργάνωσης, ήταν ο Αχμέντ Μετουαλί με 22 πόντους (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές).

Ολοι οι Ελληνες διεθνείς έπαιξαν και σκόραραν, καταγράφοντας 28/40 δίποντα, 12/27 τρίποντα και μόλις 1/2 βολές.

Η Αίγυπτος δεν απέφυγε την ήττα με -22 παρά το γεγονός ότι εκτέλεσε 18 παραπάνω βολές (15/20).

Επίσης έπαιξε ρόλο η χαοτική διαφορά στις ασίστ (34-13) και το 4/21 των φιλοξενούμενων στα τρίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ένα ελληνικό σερί 14-0 και το γεγονός ότι ο αντίπαλος έβαλε μόλις 4 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά, προανήγγειλε τι θα επακολουθήσει.

Οχι πάντως στη συνέχεια. Η Αίγυπτος έπαιξε ζώνη για να περιορίσει τη δράση των παικτών του Σπανούλη. Εν τέλει η επίθεση έκανε τη ζημιά. Από τους 12 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου, εκτοξεύθηκε στους 26 στο δεύτερο.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Μετουαλί απέδειξε γιατί είναι ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν καλύτερα ποσοστά στο α’ ημίχρονο.

Παρεμπιπτόντως, η Εθνική δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή σε 20 λεπτά (5/8 οι Αιγύπτιοι), δείγμα της έλλειψης επαφής με την αντίπαλη ρακέτα.

Στον αντίποδα, η μεγάλη διαφορά στο δημιουργικό σκέλος (16-6 ασίστ) δεν αποτυπώθηκε ιδιαίτερα στο σκορ (42-38).

Highlight του ημιχρόνου ένα φοβερό κάρφωμα του μοναδικού διψήφιου (13π. με 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα) Παπαγιάννη, έπειτα από σπουδαία πάσα του Καλάθη.

Στα αποδυτήρια ο Σπανούλης ζήτησε από τους παίκτες του να ανακτήσουν τη συγκέντρωσή τους στο αμυντικό σκέλος. Τον άκουσαν. Το επιμέρους 21-7 σήμαινε +16 και, κατά συνέπεια, άνετη επικράτηση.

Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, η Εθνική έπαιξε με τον Μήτογλου σε ρόλο «πενταριού».

Τίποτα δεν είχε σημασία, τα πάντα είχαν κριθεί, με τη διαφορά να φτάνει έως το +24.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 42-38, 68-52, 93-71