ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΚΛΟΥΖ 74-84: Πρόωρος αποκλεισμός για τους Περιστεριώτες

Το Περιστέρι έχασε από την Κλουζ (84-74) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League, αλλά θα συνεχίσει στο FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου δυστυχώς δεν κατάφερε να επικρατήσει της Κλουζ, παρά το γεγονός ότι στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Μετά από ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι μπήκε στο δεύτερο μισό του αγώνα με στόχο να πάρει τη νίκη και να περάσει στον τελικό των προκριματικών του BCL.

Οι γηπεδούχοι με ένα 6-0 σερί, μετέτρεψαν το εις βάρος τους -2 (59-61) σε +5 (65-61), αλλά οι Ρουμάνοι αντέδρασαν και κατάφεραν να διατηρηθούν σε απόσταση αναπνοής.

Βέβαια, οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν έδωσαν την ευκαιρία στους Περιστεριώτες να «χτυπήσουν» με αξιώσεις τη νίκη-πρόκριση.

Με το σκορ στο 73-74 το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να πάρει εκείνο τα ηνία, αλλά με τρίποντο-air ball στον αιφνιδιασμό δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την υπέρ τους διαφορά στα τελευταία λεπτά και να παίρνουν τελικά το «ροζ φύλλο» αγώνα με 74-84.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν ο Ελάιζα Στιούαρτ με 17 πόντους και ο Τόνι Κάτιτς με 16.

Η Κλουζ θα αντιμετωπίσει την Φρίμπουργκ, στον τελικό των προκριματικών του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84