Παναθηναϊκός-Αρης 81-68: Ανετα στον τελικό για την πρώτη κούπα

Παναθηναϊκός-Αρης

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί 81-68 του Αρη στον πρώτο ημιτελικό του Stoiximan Super Cup της Ρόδου και περιμένει τον νικητή του αγώνα Ολυμπιακός-Περιστέρι.

Η διαφορά δυναμικότητας του Παναθηναϊκού με τον Αρη επιβεβαιώθηκε στον α’ ημιτελικό του Stoiximan Super Cup της Ρόδου και το τελικό 81-68.

Στον κυριακάτικο (29/9) τελικό, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Περιστέρι (τζάμπολ στις 20:45).

Ο Αρης, από την πλευρά του, θα λάβει μέρος στον μικρό τελικό (29/9, 16:45) απέναντι στον ηττημένο της αναμέτρησης.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν με 16 πόντους και ο Ομέρ Γιουρτσεβέν ο κορυφαίος ριμπάουντερ με 11 σε 15:28 (έβαλε και 8 πόντους).

Ο Ματίας Λεσόρ προσέφερε ποικιλοτρόπως με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 20:08, ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν οι Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (11 πόντοι και συμβολή στο αμυντικό σκέλος) και Ντίνος Μήτογλου (8 ριμπάουντ).

Κορυφαίος του Άρη ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος πρόλαβε να βάλει 16 πόντους (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), προτού αποβληθεί με δεύτερο αντιαθλητικό στα 06:47 πριν από τη λήξη.

Έτεροι διψήφιοι ήταν οι Τζέιμς Μπανκς (11π.) και Μάνος Χατζηδάκης (10π.), ενώ ο Ντέιβιντ ντε Τζούλιους συνέβαλε δημιουργικά με 6 ασίστ, εν αντιθέσει με τον Λάντερς Νόλεϊ που υπέπεσε σε 6 λάθη.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Αρκετά πιο εύστοχος από την περιφέρεια ήταν ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο με 4/6 τρίποντα, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε 2/7.

Ωστόσο, για πάνω από 6,5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε βάλει μόλις ένα εντός πεδιάς (δίποντο) και άλλους 4 πόντους από βολές.

Οι απουσίες των Νέιτ Λασέφσκι και Ντιμόι Χοτζ ήταν παραπάνω από εμφανείς για τον Αρη, ο οποίος είχε 0/8 τρίποντα και 8 λάθη στο β’ δεκάλεπτο.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως την κυριαρχία του.

Η ομάδα του Αταμάν έφερνε εύκολα την μπάλα στο καλάθι, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να υποπίπτουν σε φάουλ και οι βολές στο α’ ημίχρονο να γράψουν 17/21 έναντι 4/4 (6-18 τα φάουλ).

Το επιμέρους 24-10 στη β’ περίοδο προανήγγειλε ποιος θα είναι ο πρώτος φιναλίστ της διοργάνωσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα – τουναντίον εκτοξεύθηκε μέχρι το +22.

Ο Άρης του 1 λάθους στην πρώτη περίοδο είχε κάνει 14 στις επόμενες δύο, τη στιγμή που οι βολές είχαν γίνει 18/22 έναντι 7/7 και τα ριμπάουντ 26-19.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +23, ενώ στο τέλος, όταν οι “πράσινοι” χαλάρωσαν πλήρως, οι “κίτρινοι” την έριξαν στο -13.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68