Ολυμπιακός - Περιστέρι 79-74: Προκρίθηκε δια χειρός Βεζένκοφ - Πετρούσεφ και θα υπερασπιστεί τον τίτλο του

Στον τελικό του Σούπερ Καπ, έστω κι αν αγχώθηκε και δυσκολεύτηκε από την εξαιρετική εμφάνιση του Περιστερίου, προκρίθηκε ο Ολυμπιακός. Οι κάτοχοι του τροπαίου θέλουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Με τους Βεζένκοφ (20π. 4ριμπ.) και Πετρούσεφ (18 π. με 7/9 σουτ και 9 ριμπ.) να τον… παίρνουν από το χέρι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 79-74 του Περιστερίου και θα αναμετρηθεί αύριο (29/9 20:30) απέναντι στον Παναθηναϊκό, για τον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ.

Το Περιστέρι εκκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όντας πιο εύστοχο και διατηρώντας ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και το +6 (11-17). Εκεί ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ για τον Ολυμπιακό , έχοντας τους 10 από τους 22 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο. Ο Βούλγαρος άσος, έκανε την διαφορά στην επίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 22-19.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, φτάνοντας τις διαφορές στο +10 και στο +12, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, με πόντους από Βεζένκοφ, Πετρούσεφ, Ντόρσει (7π.) και Φουρνιέ (7π.) . Το 34-22 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το ημίχρονο τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (41-34).

Τα στατιστικά του ημιχρόνου:

Ολυμπιακός: 7/12 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 12/15 βολές, 19 ριμπάουντ ( 15 αμυντικά – 4 επιθετικά ), 8 ασίστ, 7 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Περιστέρι: 6/18 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 4/6 βολές, 18 ριμπάουντ ( 12 αμυντικά – 6 επιθετικά ), 9 ασίστ, 8 λάθη, 2 κλεψίματα

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αλλαγή σκηνικού, με την ομάδα του Περιστερίου να αποδίδει εξαιρετικό μπάσκετ και να βάζει πολύ δύσκολα στους «ερυθρόλευκους». Το σύνολο του Γιώργου Λημνιάτη, με μπροστάρηδες τους Πάττον και Κάρμπερι όχι μόνο επέστρεψαν στο παιχνίδι, αλλά κατάφερε να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και το +8 (53-61).

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να μειώνει, αλλά το Περιστέρι να διατηρεί το προβάδισμα (60-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα, χτυπώντας μέσα από την ρακέτα, κυρίως με τον εξαιρετικό Πετρούσεφ. Στις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έλαβε τις σωστές αποφάσεις και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση. Ο Βεζένκοφ υπέγραψε την πρόκριση, κάνοντας το 79-72, δύο λεπτά πριν το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

Τελικό σκορ 79-74.