Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 74-68: Η πρώτη περίοδος του έδωσε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στην πρώτη περίοδο και κακός σε όλες τις άλλες, όμως δεν έχασε το παιχνίδι από τα χέρια του. «Ησυχο» double-double για τον Βεζένκοφ, καλός ο Φουρνιέ, χρήσιμος ο Φαλ που επέστρεψε για λίγα λεπτά.

Ο Εβάν Φουρνιέ (15π., 5ρ.) φώναξε «παρών», ο Ολυμπιακός είχε μια εκπληκτική πρώτη περίοδο και παρά τα σημαντικά προβλήματα της συνέχειας, η πρώτη νίκη στη EuroLeague ήρθε για τους Πειραιώτες που πέρασαν για άλλη μια χρονιά το εμπόδιο της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ με 74-68.

Ο Μουσταφά Φαλ επέστρεψε στα παρκέ… αναγκαστικά, αφού Πετρούσεφ και Ράιτ φορτώθηκαν με φάουλ, και ήταν μάλιστα καταλυτικός στη διατήρηση του προβαδίσματος, παρότι ήταν εμφανώς μακριά από το 100%.

Οι δύο ομάδες είχαν ένα πάρα πολύ κακό βράδυ από το τρίποντο (4/17 – 14/35), καθώς και από τις βολές (28/43 – 16/25). Η Ζαλγκίρις, με τον Σιρβίδις εκπληκτικό στην τελευταία περίοδο, κόντεψε να κλέψει το ματς, σε μία περίοδο που οι διαιτητές έχασαν για τα καλά το παιχνίδι.

Ο Σάσα Βεζένκοφ (17π., 10ρ.) ήταν καταλυτικός στο τέλος, έκανε ένα… ήσυχο double-double και βγήκε πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.

Χαρακτηριστικό ήταν ότι ο Ολυμπιακός πήρε με τεράστια διαφορά την πρώτη περίοδο (21-6), όμως έχασε όλες τις άλλες (14-18, 17-19, 22-25).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να κάνει μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα, βάζοντας τον Βιλντόζα αντί του Γκος. Ο Αργεντινός κέρδισε τον ρόλο του, τόσο στο παιχνίδι με τη Φενέρ, όσο και στο ματς πρωταθλήματος με το Λαύριο.

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε τη Ζαλγκίρις στο μηδέν μέχρι το 4’, όμως στην επίθεση δεν είχε βρει ρυθμό και το προβάδισμα ήταν μόλις τεσσάρων πόντων. Στη συνέχεια ο ρυθμός ανέβηκε και οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Ζαλγκίρις, τη σκληρή του άμυνα, καθώς και τα γρήγορα πόδια του Βιλντόζα.

Οσο τα λεπτά περνούσαν, η ταχύτητα και η ποιότητα του Ολυμπιακού έκαναν και μεγαλύτερη διαφορά. Ως το τέλος της περιόδου, το σκορ είχε ήδη ξεφύγει (21-6). Μόλις έξι πόντοι σε μία περίοδο για την ομάδα του Κάουνας, που δε μπορούσε με τίποτα να βρει το καλάθι.

Ο Ολυμπιακός έπαιρνε πράγματα από πολλούς, όντας πάντα ένα βήμα μπροστά. Μετά τα μισά της περιόδου, τα λάθη έγιναν περισσότερα και επήλθε μια ισορροπία, με τη Ζαλγκίρις να σκοράρει περισσότερο και τους Πειραιώτες να αναζητούν τον χαμένο τους ρυθμό. Τα χαμένα ριμπάουντ ήταν ξανά πάρα πολλά και αυτό άρχισε να φαίνεται και στο σκορ. Ημίχρονο με μειωμένο προβάδισμα μεν, ακόμη διψήφιο δε για τον Ολυμπιακό.

Με ανάλογη ταχύτητα

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Φουρνιέ στο τέλος της επίθεσης, το οποίο και τον έκανε πρώτο σκόρερ της ομάδας με 8 πόντους. Ο Γάλλος άρχισε γενικά να το παίρνει πάνω του και το πρώτο μισό της περιόδου ήταν – ως προς την επίθεση – αποκλειστικά θέμα του ιδίου και του Βεζένκοφ.

Οι δύο ψηλοί του Ολυμπιακού έφτασαν τα τέσσερα φάουλ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας… αναγκάστηκε να φέρει στο παρκέ τον Μουστάφα Φαλ, ο οποίος υπολογιζόταν να μην αγωνιστεί, καθώς είχε μόλις δύο «κανονικές» προπονήσεις.

1:30 πριν το τέλος της περιόδου, η Ζαλγκίρις μείωσε στα μονοψήφια για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ενώ ένα καλάθι μετά από κλέψιμο στην αμέσως επόμενη επίθεση, έκανε τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Φαλ έχασε τέσσερις βολές, η Ζαλγκίρις έβαλε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και οι ομάδες πήγαν στους πάγκους με το σκορ στο 52-44.

Η ομάδα του Τρινκέρι είχε αρχίσει να το πιστεύει και η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με δικό της καλάθι και ένα χαμένο ελεύθερο τρίποντο. Ο Ολυμπιακός βρήκε… οξυγόνο από τον παράγοντα Βιλντόζα, που έχει δείξει στο ξεκίνημα της σεζόν ότι «έχει» τα δύσκολα σουτ. Ανάλογο τρίποντο έβαλε και ο Παπανικολάου, ο οποίος έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή.

H Ζαλγκίρις συνέχισε να είναι εξαιρετικά άστοχη και δεν έκανε τον Ολυμπιακό να πληρώσει τη γενικότερη αφλογιστία του στα πρώρα λεπτά. Ομως, ο Σιρβίδις, που ξεκίνησε άστοχα, βρήκε τον ρυθμό του με δύο τρίποντα και λίγο αργότερα έβαλε το τρίτο μετά από ένα τραγικό λάθος των διαιτητών: Ο Πετρούσεφ σούταρε εμπρόθεσμα, το χρονόμετρο έληξε όσο η μπάλα ήταν στο αέρα και παρότι βρήκε στεφάνι και πήγαινε προς τον Βεζένκοφ, οι διαιτητές «πάγωσαν» χωρίς λόγο το παιχνίδι και έδωσαν τη μπάλα στη Ζαλγκίρις. Ετσι, η διαφορά έφτασε στους πέντε και λίγο αργότερα στους τέσσερις.

Λίγο αργότερα, οι διαιτητές έκαναν ένα ακόμα… αστείο σφάλμα, δίνοντας αμυντικό φάουλ στον Παπανικολάου, ο οποίος δεν έκανε… απολύτως τίποτα. Η Ζαλγκίρις έβαλε τη μία βολή και πήρε ξανά τη μπάλα μετά από τσάλεντζ του Τρινκέρι, που ανέστρεψε το φάουλ, το οποίο είχε δοθεί αρχικά υπέρ του Πετρούσεφ και θα οδηγούσε σε 2+1. Ο Σέρβος αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Ο Φρανσίσκο έβαλε ένα σπουδαίο τρίποντο με στεπ μπακ, όμως έφτασε η… ώρα του Σάσα. Εβαλε το καλάθι, έχασε τη βολή, ωστόσο ο Παπανικολάου κέρδισε νέο φάουλ μετά το ριμπάουντ της Ζαλγκίρις. Μία στις δύο βολές και 70-65.

Οι διαιτητές είχαν χάσει τον έλεγχο, έκαναν συνεχόμενα λάθη και αναγκάζονταν να τα διορθώνουν με ριπλέι. Ο Φρανσίσκο πήρε δύο βολές και έβαλε – κι αυτός – τη μία. Με το προβάδισμα στους τέσσερις, ο Βεζένκοφ δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Ράιτ έχασε τη μπάλα παρότι είχε προτεραιότητα για το ριμπάουντ.

Ο Γκεντράιτις βρήκε ελεύθερο σουτ στην επόμενη επίθεση, όμως αστόχησε και ο Βεζένκοφ πήρε φάουλ με το ριμπάουντ. Αυτή τη βορά έβαλε αμφότερες τις βολές και αύξησε τη διαφορά στους έξι.

Οι δύο βολές του Φρανσίσκο και οι άλλες δύο του Σάσα, έκαναν το τελικό 74-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (7 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ράιτ 2 (6 ριμπάουντ), Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17 (3/4 δίποντα, 11/13 βολές, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (0/4 τρίποντα), Πίτερς 5, Πετρούσεβ 8 (6/8 βολές), ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Τρινκιέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ασίστ), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 9 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μίτσελ, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (2/3 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 3 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 28/43 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζαλγκίρις: 14/35 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 16/25 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 18 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη, 32 φάουλ