LIGA ENDESA: Νίκες για Μπανταλόνα, Μπρεογάν, Μπέτις και Μπασκόνια στην πρεμιέρα

Πρεμιέρα στη Liga Endesa με τις Μπανταλόνα, Μπρεογάν, Μπέτις και Μπασκόνια να νικούν τις Μπιλμπάο (85-79), Τενερίφη (92-73), Ανδόρα (102-98) και Βαλένθια (67-72) αντίστοιχα.

Η Liga Endesa άνοιξε την αυλαία της με τέσσερα συναρπαστικά παιχνίδια.

Στην Βαρκελώνη, η Μπανταλόνα υποδέχθηκε την Μπιλμπάο και παρά το γεγονός ότι το πρώτο δεκάλεπτο ήταν δύσκολο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια, για να καταλήξουν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 85-79. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέρεκ Γουίλις με 17 πόντους, ενώ ο Πάου Ρίμπας τον ακολούθησε με 15.

Η Μπρεογάν είχε ένα εύκολο απόγευμα, καθώς επικράτησε της Τενερίφης με 92-73, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Ντζάναν Μούσα, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους.

Στο πιο σκληρό παιχνίδι της βραδιάς, η Μπέτις χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει την Ανδόρα (102-98), με τον Καντίν Κάρινγκτον να σημειώνει 22 πόντους και τον Μπέκα Μπουρζανάτζε να συμπληρώνει άλλους 17. Από πλευράς Ανδόρας πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κλέβιν Χάνα και Αμινέ Νουά με 19 πόντους έκαστος.

Τέλος, στο παιχνίδι της ημέρας, η Μπασκόνια πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη στη Φοντέτα, επί της Βαλένθια με 72-67, πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή. Μπορεί μέχρι την τρίτη περίοδο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να είχε το πάνω χέρι, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με 24 πόντους στην τέταρτη περίοδο και με πολύ σκληρή άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και τελικά να φύγουν με το «διπλό» από την έδρα της Βαλένθια. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 22 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σημείωσε 14.