ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: Πρόβα... EuroLeague απέναντι στην Αναντολού Εφές

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δίνει απόψε (19/09, 20:00, ΕΡΤ2) το πιο δύσκολο τεστ του στην pre-season, αντιμετωπίζοντας την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του τελικού του 3ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Έξι ημέρες πριν από την έναρξη των επίσημων αγώνων του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρίσκεται ενώπιον της μεγαλύτερης πρόκλησής του στην pre-season, αντιμετωπίζοντας απόψε (19/09, 20:00, ΕΡΤ2) την Αναντολού Εφές, στο πλαίσιο του τελικού του 3ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» έδειξαν χθες (18/09) τόσο τα θετικά, όσο και τα αρνητικά διακριτικά σημάδια του παιχνιδιού τους και γύρισαν από την… κόλαση του -19 απέναντι στην Παρτίζαν του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη στην παράταση με 89-85, έπειτα από ένα «χορταστικό» 45λεπτο ματς, το οποίο δικαίωσε όσους φιλάθλους αποφάσισαν να το παρακολουθήσουν δια ζώσης.

Από την πλευρά της, η πανίσχυρη πρωταθλήτρια Ευρώπης πάτησε… ελάχιστα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ουλμ και… χάθηκε στον ορίζοντα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη επί της γερμανικής ομάδας με σκορ 88-69, σ’ ένα ματς που δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο ο Σέιν Λάρκιν.

Ασφαλέστερα συμπεράσματα, ιδίως για την ελληνική ομάδα με τα πολλά νέα πρόσωπα στο ρόστερ της, αναμένεται να εξαχθούν στον σπουδαίο σημερινό τελικό του τουρνουά προς τιμήν του εμβληματικού ηγέτη της ΚΑΕ Παναθηναϊκός.

Υπενθυμίζεται ότι οι «πράσινοι» έχουν ανακοινώσει sold out και αναμένεται και σήμερα, όπως χθες, να έχουν θερμή υποστήριξη περίπου 8.000 φιλάθλων τους. Η απονομή του τροπαίου στη νικήτρια ομάδα του τουρνουά έχει προγραμματιστεί για τις 22:00.