Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός AKTOR 76-81: Με «στρατηγό» Σλούκα, άλωσε την Πόλη

Προεξέχοντος του Κώστα Σλούκα, αλλά και με τους Λεσόρ, Γιουρτσεβέν, Ναν και Μπράουν να είναι καταλυτικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά πήρε το σπουδαίο διπλό στην έδρα της Φενέρ με 76-81 και ανέβηκε στο 3-2 στην Euroleague.

Τι κι αν έφτασε στην Πόλη λαβωμένος; Ο Παναθηναϊκός, χωρίς τους Μήτογλου, Παπαπέτρου και Γκριγκόνις, αλλά με το μέταλλο του πρωταθλητή Ευρώπης, πήρε σπουδαία νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 76-81, ανεβαίνοντας στο 3-2 στην Euroleague και δείχνοντας έτοιμος για την κυριακάτικη (27/10 20:15), αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λεσόρ (14π. 5 ρ.), φοβερή δουλειά από τον Ομέρ Γιουρτσεβέν (12π. 6ρ), σπουδαίος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά… χαμένος στο δεύτερο ο Ναν (15π.). Καλός, κατά διαστήματα, ο Λορέντζο Μπράουν (12π. 5ρ. 4ασ.).

Αλλά ο μεγάλος αρχηγός της ομάδας, Κώστας Σλούκας (10π. τους 8 στο τελευταίο δεκάλεπτο), ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού.

Συγκλονιστικός Μπιμπέροβιτς (16π.), που ήταν μοιραίος στο τέλος, είχε για συμπαραστάτη του τον Μπόλντγουιν (14π.)

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παρουσιάστηκε απόλυτα συγκεντρωμένη στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας μόλις δύο λάθη, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν δέκα. Το πρώτο μεγάλο σουτ στην αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, μπήκε από τον Κέντρικ Ναν, που με γωνιαίο τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (5-6) στην ομάδα του. Με 5 πόντους εκκίνησε την πρώτη περίοδο ο Ματίας Λεσόρ, δίνοντας πολλές μάχες μέσα στο «ζωγραφιστό».

Με μπροστάρη τον Γκραντ, που βγήκε μπροστά και σε άμυνα και σε επίθεση, το «τριφύλλι» διατηρούσε το προβάδισμα. «Ζεστά» ξεκίνησε και ο Λορέντζο Μπράουν, που με ένα δίποντο και ένα τρίποντο από την κορυφή έκανε το 13-21, περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός, στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασε την διαφορά στο +8 και πάλι (15-23), αλλά η Φενέρ με ένα σερί 9-5 μείωσε σε (24-28). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων, εκτελώντας συνεχώς από μακρινή απόσταση. Με εμφατικό κάρφωμα του Γιουρτσεβέν, μετά από ασίστ του Σλούκα, οι Πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στο +10 (24-34) στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Με ατομική ενέργεια, ποιου άλλου, του Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 11 πόντους (35-46), με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει 12 πόντους με 3/5 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Ο Γκούντουριτς από την άλλη μεριά είχε 7 πόντους για τους γηπεδούχους.

Το απίστευτο μπλοκ του Λεσόρ στα 7:40 της τρίτης περιόδου, έδωσε την ευκαιρία για δύο εύκολους πόντους στον Χουαντσο στο τρανζίσιον, στέλνοντας την διαφορά στο +11 (39-50), με τον Ναν να κλέβει την μπάλα και να κερδίζει το αντιαθλητικό φάουλ στην αμέσως επόμενη φάση. Το μομεντουμ ήταν ξεκάθαρα με το μέρος του «τριφυλλιού».

Εξαιρετικές οι επιθετικές εμπνεύσεις του Λορέντζο Μπράουν, ενώ κομβικός και στις δύο μεριές του παρκέ ήταν και ο Γιουρτσεβέν, κόντρα στην πρώην ομάδα του. Με δίποντο του Σλούκα στον αιφνιδιασμό, ο Παναθηναϊκός έφτασε την διαφορά στους 13 (47-60), περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Πολύ μεγάλο τρίποντο από τον Σλούκα, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, που έστειλε την διαφορά στο +9, αλλά η Φενέρ με σερί 5-0 μείωσε στους 4 (61-65). Το τρίποντο του Μπιμπέροβιτς, έκανε το σερί 8-0 και έφερε τους Τούρκους σε απόσταση αναπνοής (64-65) 7 λεπτά πριν το τέλος. Ακόμα ένα τρίποντο, έκανε το 67-65 για τους γηπεδούχους, δίνοντας το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο, παίρνοντας λάθος αποφάσεις, με τους γηπεδούχους να έχουν το… τρελό 16-3 επιμέρους σκορ, φτάνοντας στο +5 (70-65). Σε εκείνο το σημείο, ο Λορέντζο Μπράουν έβαλε μεγάλο τρίποντο από την γωνία, μετά από δημιουργία του Σλούκα (70-68).

Πέντε σπουδαίοι πόντοι από τον ηγέτη της ομάδας, Κώστα Σλούκα, έφεραν την ομάδα του Εργκίν Αταμάν ένα βήμα πριν την νίκη. Με τον Λεσόρ να πετυχαίνει κρίσιμο καλάθι και να βάζει και μία βολή, δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με μία βολή του Ναν και ένα φόλοου του Λεσόρ, το τελικό αποτέλεσμα ήταν 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 20-25, 19-16, 22-19