ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 67-72: Σώθηκε στο φινάλε από το... κάζο

Η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε δύσκολα στον εαυτό της, αλλά εν τέλει πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Supercoppa, επικρατώντας 72-67 της Μπρίντιζι. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ο Μήτογλου με 13 πόντους.

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Αρμάνι Μιλάνο στον πρώτο ημιτελικό του Supercoppa Ιταλίας απέναντι στην Μπρίντιζι. Οι Μιλανέζοι προηγήθηκαν με διαφορές που προσέγγιζαν τους 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έπαθαν ολικό μπλακ άουτ, απέναντι στην πιεστική άμυνα της Μπρίντιζι στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως επιβίωσαν και επικράτησαν στο φινάλε με 72-67.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα σκόραρε μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, την ώρα που δέχτηκε 29 και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, όταν έμεινε πίσω με πέντε. Ο Χάινς ήταν καθοριστικός για να ξαναβρεί η Αρμάνι ρυθμό, αφού πήγαινε συνεχώς στο ριμπάουντ ανανεώνοντας τις επιθέσεις. Ήταν άλλωστε και ο κορυφαίος της ομάδας του με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ για το Μιλάνο ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 13.

Ο Ντιλέινι έβαλε μεγάλα σουτ στο φινάλε της αναμέτρησης, με τους δύο Πέρκινς (Νικ και Τζόσουα) να προσπαθούν να οδηγήσουν στην ανατροπή την Μπρίντιζι. Μάλιστα ο Τζόσουα έχασε το σουτ της ισοφάρισης 30” πριν το φινάλε.

Έτσι, πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου και θα αντιμετωπίσει μία εκ των Βενέτσια ή Βίρτους Μπολόνια.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 27-41, 56-51, 67-72