ΙΩΝΙΚΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 74-66: Πέρασαν στους «8» οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε της Λάρισας με 74-66 και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό.

Στον «Πλάτωνα» ο Ιωνικός υποδέχθηκε τη Λάρισα, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν έναν σκληρό αγώνα, με μεγάλη ένταση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 8-18, αλλά ο Ιωνικός αντέδρασε άμεσα και μείωσε στους 4 πόντους (18-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με τον Ιωνικό να παίζει πολύ καλή άμυνα, καθώς δέχθηκε μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο, και να βρίσκει τα απαραίτητα σουτ στην επίθεση για να μειώσουν ακόμα περισσότερο. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 32-30 και τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι θα παλέψουν μέχρι τέλους για την πρόκριση.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι, καθώς ο Ζερμέν έδειχνε ότι δεν είχε αντίπαλο και η Λάρισα δεν μπόρεσε να τον αντιμετωπίσει. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ με 56-55.

Η ομάδα του Σεγκούρα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πήρε διαφορά έξι πόντων (64-58), αλλά η Λάρισα έκανε την τελευταία της προσπάθεια για να πάρει τη νίκη, αλλά ο Ιωνικός δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και τελικά πήρε τη νίκη-πρόκριση με 74-66.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ζερμέν με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ Αθηναίου και Μουσταφά πρόσθεσαν άλλους 11. Για τη Λάρισα ξεχώρισε ο Θριτ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-30, 56-55, 74-66