ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ - ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ 55-101: Ξέσπασε πάνω στην Μπεσίκτας

Η Εφές Αναντολού διέλυσε την Μπεσίκτας με 101-55 εκτός έδρας, με το σύνολο του Εργκίν Αταμάν να δίνει απαντήσεις έπειτα από την ήττα στην Euroleague στην πρεμιέρα από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ηχηρή απάντηση έδωσε η Εφές Αναντολού σε όσους την αμφισβήτησαν, μετά την ήττα της από την Ρεάλ Μαδρίτης (82-69) στην πρεμιέρα της Euroleague. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν ξέσπασε και διέλυσε την Μπεσίκτας εκτός έδρας με 101-55.

Η Εφές από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο κυριάρχησε και επέβαλε τον ρυθμό της, ενώ στη δεύτερη περίοδο η Μπεσίκτας σκόραρε με το σταγονόμετρο, αφού πέτυχε μόλις πέντε πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με 59-22.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει ουσιαστικά, όμως οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τη διαφορά να αυξάνεται. Η Μπεσίκτας τα «έσπασε» από τα 6.75 με 5/23 και μόλις 22% στο τρίποντο, ενώ στον αντίποδα η αρμάδα του Αταμάν κυριάρχησε στα ριμπάουντ, ενώ ήταν πολύ εύστοχη σε όλη τη διάρκεια με 64% στα τρίποντα.

Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Άντερσον και Πετρούσεβ με 19 και 15 π. αντίστοιχα. Στον αγώνα δεν αγωνίστηκε ο Βασίλιε Μίσιτς.