ΛΑΡΙΣΑ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 81-77: Νικηφόρα πρεμιέρα με λυτρωτή τον Θριτ

Η Basket League ξεκίνησε εντυπωσιακά, καθώς Λάρισα και Κολοσσός Ρόδου προσέφεραν έναν πολύ καλό αγώνα, ο οποίος τελικά κρίθηκε στην παράταση με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στη νέα σεζόν του ελληνικού πρωταθλήματος με το δεξί, αφού επικράτησε των Ροδιτών με 81-77.

Στην πρεμιέρα της Basket League η Λάρισα εμφανίστηκε στην έναρξη της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών με πολύ διάθεση και όρεξη να τρέξει στο γήπεδο. Ο Θόδωρος Ζάρας ξεκίνησε τον αγώνα εξαιρετικά έχοντας 15 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/1 βολές, με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να μπαίνουν μπροστά στο σκορ από νωρίς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-18, ενώ στη συνέχεια η εικόνα της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν ακόμα πιο καλή.

Για αρκετή ώρα ο Κολοσσός κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ (32-26), αλλά με ένα 6-0 σερί η Λάρισα πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 12 πόντους (38-26).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα και μείωσαν το σκορ (43-37) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ξανθόπουλο να αλλάζει τις ισορροπίες και τον Γουίλιαμς να βρίσκει ους απαραίτητους πόντους στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Πατρών μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πλησιάσει απειλητικά τη Λάρισα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι η διαφορά έφτασε στον έναν πόντο 48-47, 5:55 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 11-4 ανέβασαν εκ νέου την υπέρ τους διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (59-51), με τον Ζάρα να συνεχίζει να είναι αλάνθαστος πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, μετρώντας 5/5.

Βέβαια, στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη αφυπνίστηκε και με επιμέρους 9-2 μείωσε ξανά στον έναν πόντο (61-60). Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έχασαν τρεις ευκαιρίες για να περάσουν μπροστά στο σκορ, αλλά με την τέταρτη τα κατάφεραν όταν ο Μομίροβ από κοντά έκανε το 61-62, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Κολοσσό, 2:56 πριν από τη λήξη του αγώνα.

Η Λάρισα φάνηκε να μένει από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο, καθώς σε 7 αγωνιστικά λεπτά σημείωσε μόλις 2 πόντους και ο Κολοσσός, όπως είναι λογικό το εκμεταλλεύτηκε, με τον Μίλερ (11 π.) να είναι μία μόνιμη πηγή απειλής για τους Ροδίτες. Ο Κιμ Τιλί (11 π.) με τρίποντό του ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (63-68), αλλά ο Θριτ αρχικά με δύο βολές και ο Χάντσον στη συνέχεια μείωσαν στον έναν πόντο (67-68). Ωστόσο, ο Κρούμπαλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει την κατοχή για την ομάδα του, καθώς έκανε βήματα, στα 17,1” πριν από το τέλος. Ο Γάλλος φόργουορντ σημείωσε και μία βολή κάνοντας το 67-69, αλλά ο Θριτ είχε διαφορετική άποψη και με καλάθι του στα 7”, ισοφάρισε για την Λάρισα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Θριτ ήταν ο πρωταγωνιστής της Λάρισας, καθώς σημείωσε 8 πόντους στην παράταση και οδήγησε την ομάδα του στην τελική επικράτηση. Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε συνολικά 17 πόντους και μαζί με τον Θοδωρή Ζάρα (20 π., 5/5 τριπ.) κατάφεραν να χαρίσουν την πρώτη φετινή νίκη της Λάρισας στην Basket League, με 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69 (κ.α.), 81-77 (παρ.)