ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 81-88: Ρέι και Ρογκαβόπουλος οδηγούν τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στην Basket League, αφού νίκησε το Περιστέρι με 81-88, με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο και τον Κέντρικ Ρέι να οδηγούν την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο.

Στο κλειστό Γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου», Περιστέρι και Προμηθέας Πάτρας έκαναν την πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα της Basket Leauge. Οι δύο ομάδες έδωσαν έναν σκληρό αγώνα με το σκορ να έχει συνεχόμενες εναλλαγές.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να έχει βραχεία κεφαλή με 25-20 στο τέλος της περιόδου. Ωστόσο, ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Ρέι ισοφάρισε σε 45-45 για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο. Ο Δημήτρης Κατσίβελης ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους και ουσιαστικά διατήρησε το Περιστέρι ε θέση οδηγού στα πρώτα 20 λεπτά.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τις δύο ομάδες να… πολεμούν για να μπορέσουν να πάρουν ένα προβάδισμα στο σκορ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα κατάφεραν. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξίσου συναρπαστικό και κλειστό, με το τέλος του να βρίσκει ξανά, Περιστέρι και Προμηθέα, στην ισοπαλία (66-66).

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο ο Προμηθέας βγήκε μπροστά και με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να σημειώνει 5 σερί πόντους έκανε το 78-77, 78-82, δίνοντας το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του Λούις Κασιμίρο.

Παράλληλα, ο Χάγκινς στάθηκε άτυχος καθώς σε μία ανύποπτη φάση, τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης το Περιστέρι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη με τον Ρογκαβόπουλο να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κορυφαίος ήταν ο Ίαν Μίλλερ με 17 πόντους, ενώ οι Κατσίβελης και Μπράουν συμπλήρωσαν από 13.

Έτσι, οι Πατρινοί ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον ετοιμάζονται για τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ, ενώ το Περιστέρι θα κοντραριστεί με τον Ηρακλή, με τις δύο αναμετρήσεις να διεξάγονται το Σάββατο (9/10).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88