ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 81-71: Η πρώτη βόμβα: Άρης και Χάνλαν διέλυσαν τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης έκανε μία συγκλονιστική εμφάνιση και πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της Basket League κόντρα στον Παναθηναϊκό με 81-71. Τρομερός ο Χάνλαν με 35 πόντους.

Στην αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια, χωρίς μία από τις δύο να καταφέρει να πάρει μία σημαντική διαφορά, με τον Άρη στην αρχή να προηγείται με 13-7, αλλά ο Παναθηναϊκός φαινόταν να πατά καλύτερα στο παρκέ του Nick Galis Hall και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (20-15).

Αυτό φάνηκε στη συνέχεια, όταν οι «πράσινοι» πάτησαν… γκάζι και με τον Οκάρο Γουάιτ να σημειώνει 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασαν πάρα πολύ τόσο την απόδοσή τους όσο και τη διαφορά. Μπορεί ο Χάνλαν να έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση -καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης-, αλλά ο Άρης δεν κατάφερε στα πρώτα 20 λεπτά να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική, με τον Άρη να είναι αυτός που πιέζει και σιγά αλλά σταθερά να ρίχνει τη διαφορά με τον Χάνλαν να κάνει… ό,τι θέλει την «πράσινη» άμυνα. Οι Θεσσαλονικείς μετά από το 13-7 δεν μπόρεσαν να προηγηθούν, αλλά στην τέταρτη περίοδο ο Νετζήπογλου έδωσε τα ηνία του σκορ (64-62) στην ομάδα του.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο Άρης ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή του, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός αρκέστηκε στα εύκολα λάθη και στις κακές αμυντικές προσπάθειες. Ο Χάνλαν οδήγησε επιθετικά τον Άρη με 35 πόντους, ενώ και ο Όμηρος Νετζήπογλου έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση αφήνοντας πολλές υποσχέσεις σημειώνοντας 13 πόντους.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των δύο ομάδων

[5]

Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΡΥΘΜΟ

Ο Παναθηναϊκός δείχνει να βρίσκει ρυθμό μέσα από την άμυνά του. Στο πρώτο ημίχρονο πίεσε αρκετά τον Άρη και δεν του επέτρεψε στην ομάδα του Ιωάννη Καστρίτη τους εύκολους πόντους και έτσι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ του Nick Galis Hall. Έτσι, ο Παναθηναϊκός βρήκε αιφνιδιασμούς και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο παίρνοντας μία μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, στο δεύτερο οι «πράσινοι» ήταν μία μεταμορφωμένη ομάδα, καθώς ο Άρης ανέβασε την πίεσή του και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο εύκολο λάθος. Οι γηπεδούχοι έτσι μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +19 (24-43). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν η ίδια με τον Άρη να αντιστρέφει τους ρόλους.

ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Παναθηναϊκός μπορεί στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα να ήταν εξαιρετικός, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κάνοντας στοχευμένες επιθέσεις, χτυπώντας τα miss match που δημιούργησε. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη φάνηκε να μένει από δυνάμεις και να μην μπορεί να φτάσει την απόδοση που είχε στο πρώτο μισό. Ο Άρης από την άλλη έδειξε να έχει υπομονή στο παιχνίδι του και να μην βιάζεται στην επίθεσή του, γυρνώντας συνέχεια την μπάλα, κάτι που μπορεί και να συνεπήρε τους «πράσινους», οι οποίοι ήταν «σκιά» του καλού τους εαυτού.

ΧΑΝΛΑΝ ΕΣΥ ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ

Η σημερινή αναμέτρηση θα μπορούσε απλά να συγκεντρωθεί στην παραπάνω φράση. Ο Χάνλαν έκανε τα πάντα για τον Άρη, σημειώνοντας 35 πόντους (9/1 διπ., 4/8 τριπ., 5/6 βολές), μαζεύοντας 5 ριμπάουντ, μοιράζοντας 2 ασίστ και έχοντας 1 κλέψιμο, πραγματοποιώντας μόλις 1 λάθος. Ο Αμερικανός έδειξε πολύ ορεξάτος στην πρεμιέρα της Basket League και οδήγησε, μαζί με τον Νετζήπογλου τον Άρη στην τελική επικράτηση.

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ

Ο Παναθηναϊκός καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου έδειξε να έχει σημαντική αδυναμία στο να τελειώνει τις φάσεις που δημιουργεί τόσο από μακριά όσο και από κοντά. Πολλές φορές οι παίκτες των «πρασίνων» βρέθηκαν κοντά σε πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους. Ο Παπαγιάννης είχε μόλις 4 σουτ, ενώ ο Φλόιντ δεν έκανε προσπάθεια σε 12 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα και ο Παπαπέτρου έμεινε χαμηλά, σημειώνοντας 8 πόντους και δεν ήταν μία διαρκείς απειλή για την άμυνα του Άρη.

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΗ ΡΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ

Μέσα σε όλα ο Δημήτρης Πρίφτης πρέπει να δει τι έφταιξε και ο Άρης χτύπησε τόσο πολύ στην ρακέτα της ομάδας του. Συνεχόμενα ο Άρης βρήκε χώρους να χτυπήσει στο «ζωγραφιστό», με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει. Μπορεί ο Χάνλαν να σημείωσε μεγάλα καλάθια με σουτ τριών πόντων, αλλά αν οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πατήσουν μέσα στη ρακέτα των φιλοξενούμενων τότε η ανατροπή δεν θα ήταν δυνατή.