ΙΓΚΟΚΕΑ - ΠΑΟΚ 68-64: «Αυτοκτόνησε» στη Βοσνία ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για 38 λεπτά στη Βοσνία, αλλά ηττήθηκε με 68-64 από την Ιγκοκέα στη Βοσνία, για την 1η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Βοσνία για μία αποστολή εξ’ ορισμού δύσκολη, που την έκανε ακόμα δυσκολότερη η απουσία του Ζερμέν Λοβ στην περιφέρεια. Οι Θεσσαλονικείς ήθελαν ένα ξέσπασμα, μετά τη βαριά ήττα στην πρεμιέρα της Basket League από το Λαύριο, αλλά τα έκαναν… σαλάτα στο τελευταίο δίλεπτο, χάνοντας μέσα από τα χέρια του μία νίκη που φαινόταν δική του, όταν είχε προηγηθεί με 11 πόντους. Το τελικό 68-64 βγάζει την Ιγκοκέα στον… αφρό, παρόλο που ήταν άστοχη σε όλη τη διάρκεια (7/24 3π).

Κορυφαίος ήταν ο Γκρίφιν με 18 πόντους για τους Θεσσαλονικείς, παρότι δέχτηκε στοπ στην προσπάθεια που θα έβαζε μπροστά την ομάδα του, στα τελευταία 30”. Ραντάνοφ και Γουόλερ βρήκαν ρυθμό στη διάρκεια του παιχνιδιού, με 13 και 14 πόντους αντίστοιχα, οδηγώντας την Ιγκοκέα στη νίκη.

Τα… έσπασε η Ιγκοκέα στο τρίποντο

Το σφιχταγκάλιασμα των δύο ομάδων κράτησε για 9 λεπτά, αφού ο «Δικέφαλος» απέτρεψε στους Βόσνιους τους πόντους στο transition. Ένα κενό απόδοσης στο φινάλε της περιόδου, έδωσε στην Ιγκοκέα την ευκαιρία για δύο τρίποντα, που έφεραν τη διαφορά στο +7 (19-12).

Οι γηπεδούχοι έστησαν τα pick and roll τους, αλλά τα δύο φάουλ του Στίφενς από νωρίς, στέρησαν από ένα σημείο αναφοράς στη ρακέτα. Ο Γκρίφιν έφερε αρκετή ενέργεια και διάθεση να επιτεθεί στο ένας εναντίον ενός. Με τον Κάρτερ να παίρνει το όπλο του από την περίμετρο, ευστοχώντας σε ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο, οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 25-31 (στο 18′).

Τα έκανε… μαντάρα

Με τους Βόσνιους να παραμένουν άστοχοι από την περίμετρο (2/12 τρίποντα στο ημίχρονο) ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους 20-7 και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (26-32).

Η επάνοδος του Στίφενς άλλαξε άρδην τη μορφή του αγώνα, αφού τράβηξε την προσοχή της άμυνας του «Δικεφάλου», δίνοντας χώρο στους «μπόμπερ» της περιφέρειας να βρουν δύο μαζεμένα τρίποντα. Ο Γκρίφιν, όμως, συνέχισε να κάνει πράγματα και θαύματα, διατηρώντας αυτήν τη διαφορά των 6 πόντων (43-49 στο 30′).

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ ξέσπασε και επιθετικά, αφού κράτησε χαμηλά τους Βόσνιους και βρήκε με ασφάλεια σκορ. Τολιόπουλος και ΝτιΛέο πήραν τη σκυτάλη από τον Αμερικανό, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (44-55 στο 32′). Εκεί το μπλακ-άουτ έδωσε στην Ιγκοκέα σκορ και εύκολα καλάθια στο transition με τον Γουόλερ, αλλά ένα μεγάλο σουτ του Τολιόπουλου στο «μηδέν» διαμόρφωσε το 55-61 (στο 37′). Το μπαράζ τριπόντων οδήγησε στο θρίλερ του τελευταίου λεπτού, με δύο καλάθια του Τζόρτζεβιτς να δίνουν προβάδισμα στην Ιγκοκέα 65-64, στα 50” για τη λήξη.

Ο Γκρίφιν δέχτηκε μπλοκ από τον Ραντάνοφ, με τον δεύτερο να γίνεται ήρωας, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του με ένα τρίποντο 17” πριν το φινάλε, υπογράφοντας το τελικό 68-64.