ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 74-68: Ο βασιλιάς είναι και πάλι εδώ!

Ο σαγηνευτικός Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα ανάγκασε τη Ρεάλ να… υποκλιθεί (74-68) σε μια βραδιά που το ΣΕΦ θύμισε… μεγαλεία «χρυσών» εποχών!

Με τον Βασίλη Σπανούλη να έρχεται πρώτη φορά σε αγώνα Euroleague, φορώντας τα πολιτικά του και καθήμενος στην εξέδρα, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την χρυσοποίκιλτη Ρεάλ Μαδρίτης, χωρίς να φοβηθεί τα… πετράδια του στέμματός της, αποδεικνύοντας πως στον Πειραιά, αυτός κάνει κουμάντο. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν μεγάλα σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Βεζένκοφ -ποιον άλλον- πρωτεργάτη, ντούμπλαραν τις ευρωπαϊκές νίκες τους, παίρνοντας ακόμα ένα σκαλπ από την Ισπανία.

Οι ομάδες μπήκαν στο παρκέ αρκετά άστοχες, με τους Μαδριλένους να στοχεύουν στο pick and roll, ώστε να εκμεταλλευτούν τα πιο αργά πόδια του Φαλ, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να απαντά με το ίδιο νόμισμα. Με τον Βεζένκοφ να ξεκινά με 0/3, ο Ολυμπιακός έμεινε χαμηλά, αλλά συντήρησε μία μικρή διαφορά (13-8 στο 8’) και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο μπροστά με 13-10.

Με τον Γιουλ να μπαίνει ζεστό η Ρεάλ ισοφάρισε γρήγορα και οι δύο «πύργοι» (Πουαριέ, Ταβάρες) όρισαν το τέμπο πάνω από τη στεφάνη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα (35-36), χάρη σε ένα γωνιαίο τρίποντο του Ερτέλ.

Με τον Ταβάρες να σκεπάζει το καλάθι των Μαδριλένων, οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν στο… ύψος τους, χάρη σε δύο τρίποντες βόμβες του Παπανικολάου (43-43 στο 25’), για να ακολουθήσουν οι Βεζένκοφ και Σλούκας, εξανεμίζοντας το 43-48 της Ρεάλ, με τον Ντόρσεϊ να χαλάει το σφιχταγκάλιασμα των δύο ομάδων, διαμορφώνοντας το 54-52.

Ο Ολυμπιακός που είχε 2/12 3π στο ημίχρονο, βρήκε άλλα δύο μαζεμένα από Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη (62-56 στο 33’) και εκτόξευσε τους φιλάθλους του από τα καρεκλάκια του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Διαφορά που συντηρήθηκε, αφού τα χέρια λύθηκαν και ο Ντόρσεϊ την έστειλε στους 10 (68-58 στο 35’). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βρει, πλέον, ρυθμό και δε γινόταν το σκορ να ανατραπεί, ειδικότερα όταν η Ρεάλ δεν βρήκε κάποιο σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεση. Η απόπειρα του Γουίλιαμς Γκος να… πληγώσει την πρώην ομάδα του έβαλε πίεση στους γηπεδούχους, που έχασαν βολές. Το 71-68 του Ερτέλ ήταν η τελευταία απόπειρα, αλλά ο Βεζένκοφ έδωσε τη λύση 30” πριν το τέλος και το φινάλε βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 74-68

[5]

ΣΤΟΧΟΣ ΤΟ PICK AND ROLL

Τόσο η Ρεάλ, όσο και ο Ολυμπιακός στόχευσαν τους αντίπαλους ψηλούς, αφού Ταβάρες, Πουαριέ αλλά και Φαλ αποτελούσαν σημάδι. Ο σέντερ του Ολυμπιακού ανταποκρίθηκε πλήρως στα καθήκοντά του, κοιτάζοντας στα ίσια τους αντιπάλους του. Οι Πειραιώτες όχι μόνο κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ στο ξεκίνημα, αλλά είχαν και δύο περισσότερα (5-3 στο 10’).

Ο ΓΙΟΥΛ ΤΟ ΠΡΩΤΟ… ΓΚΟΛ

Χρειάστηκαν σχεδόν 11 λεπτά για να μπει στο ΣΕΦ καλάθι από την περίμετρο. Και οι δύο ήταν άστοχοι, αλλά και με τραβηγμένες επιλογές στο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στο δάσος χεριών της Ρεάλ στην άμυνα. Αθροιστικά, Μαδριλένοι και Πειραιώτες πήγαν να… χτίσουν ξανά το γήπεδο, σουτάροντας για αρχή 0/14 τρίποντα, με τον Γιουλ να σπάει το ρόδι μετά στην 15η.

ΟΙ ΔΙΔΥΜΟΙ ΠΥΡΓΟΙ

O Λάσο δοκίμασε αρκετά σχήματα (μέχρι και τον Ρούντι στο «4») όσον αφορά τη γραμμή των ψηλών, με τον Ολυμπιακό να μη βρίσκει απάντηση σε αυτό των «δίδυμων πύργων». Πουαριέ και Ταβάρες κατάφεραν να κυριαρχήσουν, ανανεώνοντας διαρκώς επιθέσεις. Ήταν το τρίλεπτο που άλλαξε την εικόνα του αγώνα, αφού οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο μέχρι τότε. Ο Σλούκας τους κράτησε σε εκείνο το σημείο επιθετικά, έχοντας πολύ καθαρές αποφάσεις και εκτελέσεις μετά το σκριν, βάζοντας δύο διαδοχικά σουτ μετά από ντρίπλα.

Ο ΤΑΒΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ

Ο θηριώδης σέντερ της Ρεάλ ήταν παράγοντας παίζοντας δίπλα στον Πουαριέ, αλλά έστησε ένα πραγματικό… ανάχωμα στην τρίτη περίοδο. Κατάφερε να σκεπάσει το καλάθι, αποτελώντας, ως συνήθως, ένα πραγματικό σκιάχτρο, σπέρνοντας την αμφιβολία στους παίκτες του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφερε να έχει την καλή κυκλοφορία μπάλας, που έδειξαν στα προηγούμενα παιχνίδια, αφού οι υπερμεγέθεις Μαδριλένοι είχαν και τα κορμιά και τα χέρια, να μπουν σε κάθε πορεία πάσας, σε κάθε μπάλα και να αλλοιώνουν τις προσπάθειες των «ερυθρολεύκων»

ΛΥΘΗΚΑΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ

Αφού ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις χαμηλά, έπρεπε να βάλει τα μεγάλα σουτ από την περίμετρο. Το 2/12 δεν ήταν ποσοστό ιδανικό να του χαρίσει τη νίκη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σούταραν 6/15, με τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Παπανικολάου να βρίσκουν ρυθμό και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να… σιγοντάρει όπως πάντα. Παρόλα αυτά, θα ήταν άδικο να μη γίνει ειδική μνεία στον Κώστα Σλούκα, που έκανε θαυμάσιο ματς, όσον αφορά τις αποφάσεις, παρότι δέχτηκε αρκετό κυνηγητό και «ξύλο». Μάλιστα, ήταν παρών όταν η επίθεση της ομάδας του κόλλησε, απέναντι στους «πύργους» σκοράροντας με το αγαπημένο του mid range.