EΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 96-100: Η «Αρκούδα» πήρε την ματσάρα της Κωνσταντινούπολης

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήγε να χαλάσει ότι έχτισε σε 35′ λεπτά στην Κωνσταντινούπολη, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη επί της Εφές Αναντολού με 100-96.

Η ΤΣΣΚΑ πήγε να αυτοκτονήσει στην Κωνσταντινούπολη, καθώς απώλεσε διαφορά 16 πόντων δίνοντας την ευκαιρία στην Εφές Αναντολού που κυνηγούσε σε όλο το ματς, να επιστρέψει και να διεκδικήσει στα τελευταία λεπτά τη νίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη όμως ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε τη νίκη με 100-96, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να απογοητεύει μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην φετινή Euroleague

Χέρι – χέρι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα απέναντι στην Εφές Αναντολού, χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει. Μετά το πέμπτο λεπτό όμως, η διαφορά άνοιξε φτάνοντας μέχρι και τους 11 πόντους και το 15-26, με τους Γουίλ Κλάιμπερν και Τορνίκε Σενγκέλια να δημιουργούν μεγάλα προβλήματα, τόσο στην ρακέτα των Τούρκων, όσο και από την περιφέρεια.

Ο μοναδικός από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που είχε παλμό, ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που ναι μεν είχε 18 πόντους, όμως δεν μπορούσε να βοηθήσει το ίδιο και στη δημιουργία, με τον Σέιν Λάρκιν να έχει μόλις 6 πόντους. Η διαφορά πάντως έκλεισε πριν το ημίχρονο, με το σκορ να πέφτει στους 5 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε από τα αποδυτήρια με φόρα και κατάφερε να μεγαλώσει ξανά τη διαφορά. Μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά, ξέφυγε με 16 πόντους, με τον Αλεξέι Σβεντ να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση, καθώς είχε μείνει στα χαμηλά στο πρώτο μέρος. Το τάιμ – άουτ που πήρε ο Εργκίν Αταμάν όμως ξύπνησε τους παίκτες του και με μπροστάρη τον Λάρκιν, έριξε τη διαφορά στους 9 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση δεν κράτησε όμως για πολύ, με αποτέλεσμα,  η ομάδα του Ιτούδη να ανεβάσει ξανά σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά. Η Εφές που είχε μεγάλο θέμα στα ριμπάουντ κατάφερε να πάρει δύο συνεχόμενα επιθετικά και να μειώσει ξανά. Όμως η Έφες έδειξε πως βρίσκεται σε αγωνιστική κρίση με τον Κλάιμπερν και τον Σενγκέλια να κάνουν ματσάρα και να μεγαλώνουν ξανά την ψαλίδα.

Η Εφές όμως έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια στα τελευταία τρία λεπτά και σε συνδυασμό με τον αστοχία των Ρώσων, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους, με τον Μίσιτς να πραγματοποιεί φανταστική εμφάνιση με 32 πόντους, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ 1:05 πριν τη λήξη του αγώνα. Το τρίποντο του Μόερμαν έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους, με το παιχνίδι να κρίνεται από μία κλωστή. Τα τελευταία δευτερόλεπτά ήταν ρώσικη ρουλέτα με εκατέρωθεν βολές, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τελικά τη νίκη με 96-100.