ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 64-78: Άλωσε την Βιτόρια

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε με χαρακτηριστική ευκολία από την έδρα της Μπασκόνια με 78-64, με την ομάδα του Μεσίνα να παίρνει από νωρίς στο παιχνίδι διαφορά και να μην κοιτάζει ξανά πίσω της κάνοντας το 2/2 στη φετινή Euroleague.

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το 2/2 στη φετινή Euroleague παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ απέναντι στην Μπασκόνια, παίρνοντας τη νίκη στη Βιτόρια με 64-78. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα σε όλη τη διάρκεια και πέρασε με ευκολία από την Βιτόρια.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με αρκετή ενέργεια το ματς και έβαλε δύσκολα στα πρώτα λεπτά στην Αρμάνι Μιλάνο. Η ομάδα του Μεσίνα όμως με εξαιρετική κυκλοφορία από την περιφέρεια κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-17.

Ο Μπόλντγουιν στο ντεμπούτο του με τους Βάσκους ήταν αρκετά ενεργός με 14 πόντους και προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό, όμως ήταν απελπιστικά μόνος. Ο Κάιλ Χάινς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στα ριμπάουντ, ενώ θράυση έκανε και ο Σαβόν Σιλντς με double-double με 12 π. και 10 ριμπάουντ. Ο Γκεντράιτις με τον Φοντέκιο ήταν οι μοναδικοί που προσπαθούσαν από πλευράς «Βάσκων», με το σκορ στο ημίχρονο να τελειώνει στο 38-30.

Η Αρμάνι επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια πάτησε το πόδι στο γκάζι και κατάφερε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς ήταν τραγική στη δημιουργία με μόλις 7 ασίστ για 13 λάθη στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τους Ιταλούς που είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με 17 ασίστ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μεσίνα έκανε απλώς διαχείριση με τους Ντιλέινι και Χολ με σουτ από την περίμετρο να κρατούν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, με το τελικό 64-78 να δίνει τη νίκη στην ιταλική ομάδα και την Μπασκόνια να έρχεται από νωρίς στη σεζόν σε δύσκολη θέση.