ΑΕΚ - ΛΑΡΙΣΑ 81-69: Νικηφόρα πρεμιέρα στο νέο της σπίτι

Η ΑΕΚ, με πρωταγωνιστή τον Κολόμ έστησε το δικό της πάρτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, επικρατώντας της Λάρισας με 81-69 για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ μπήκε στο δικό της σπίτι μετά από 25 χρόνια, ο κόσμος της αγκάλιασε την προσπάθεια και η ομάδα του Στέφανου Δέδα στα Άνω Λιόσια φτάνοντας στη νίκη (81-69) κόντρα στη Λάρισα, για τη 2η αγωνιστική της Basket League, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Κίνο Κολόμ (16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αναδείξουν τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ, είδαν τον Θριτ να μένει χαμηλά και μοιραία περιορίστηκαν σε δευτερεύοντα ρόλο, στη γιορτή των κιτρινόμαυρων.

Ο Κολόμ έπαιζε μόνος του

Ο Στέφανος Δέδας αναγκάστηκε να μπει με διαφορετική προσέγγιση στο παιχνίδι, για να δει βελτιωμένη εικόνα, κυρίως αμυντικά από την ομάδα του. Με τους πιο ευέλικτους, Φιλιππάκο και Γκρίφιν αλλά και σχήματα με τρία γκαρντ (Κολόμ, Φλιώνης, Παππάς) που θα ελέγξουν τον ρυθμό. Η Λάρισα βρήκε κάποια σουτ μετά από ντρίπλα με τον Σπαν και έχτισε διαφορές έως και πέντε πόντους, φτάνοντας να προηγείται με 9-14 και 19-23.

Το κακό επιθετικό ημίχρονο της ΑΕΚ συνεχίστηκε, αφού ο «Δικέφαλος» περιορίστηκε επιθετικά στη δημιουργία και τις εμπνεύσεις του Κολόμ, ένεκα και της απουσίας του Ανγκόλα. Όμως, αυτή η ζώνη με προσαρμογές του Δέδα, κράτησε την Λάρισα σε μόλις έναν πόντο για 6:30 λεπτά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 34-26 (και 36-29 στο ημίχρονο), με τον Κολόμ να συμμετέχει είτε με σκορ, είτε ασίστ σε κάθε της καλάθι.

Η τριάδα στα γκαρντ όρισε το τέμπο

Με τον Θριτ να μην μπορεί να βρει τα πατήματά του επιθετικά, η ΑΕΚ είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι σε αυτήν τη Λάρισα, που δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση. Μάλιστα, όταν μπήκαν και τα σουτ από την περίμετρο το σκορ άνοιξε, με τις διαφορές να παγιώνονται σε διψήφια νούμερα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε σκορ τα κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ τους, ενώ πέρα από αυτό είχαν και αρκετά λάθη.

Καράμπελας και Σπαν, όμως, συνδύασαν οργάνωση και σουτ μετά από ντρίπλα, μειώνοντας σε 53-46 (στο 29′), με το 3ο δεκάλεπτο να τελειώνει 56-50, χάρη σε ένα σόλο του Καράμπελα. Ο Χάντσον έβαλε κάποιους μαζεμένους πόντους, ο Τσαϊρέλης βρήκε λύσεις στο ποστ, αλλά η τριάδα των γκαρντ της «Ένωσης» επανέφερε την ηρεμία και τις σωστές επιλογές στην επίθεση. Ο Βαουλέτ έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10 (64-54 στο 33′).

Ο Γιέλοβατς έδειξε τις επιθετικές του αρετές από την περίμετρο (όσο δεν τον σημαδεύει ο αντίπαλος στα πόδια είναι θετικός), διαμορφώνοντας το 73-59 (στο 35′), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το άναρχο τελευταίο τρίλεπτο οδήγησε στο τελικό 81-69.