ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ - ΠΑΟΚ 84-77: Ρέι και Χαντ τον οδήγησαν στο 2/2

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο «Δημήτρης Τόφαλος» ο Προμηθέας Πατρών έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 84-77, για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Μετά από την ήττα από τον Ιγκοκέα για το Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ ήθελε να εμφανίσει καλύτερη εικόνα στο παρκέ και η αλήθεια είναι ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δυσκόλεψε πολύ τον Προμηθέα

Στήθος με στήθος στο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα από τον Προμηθέα Πατρών, αφού παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-6, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκανε ένα 8-0 σερί για το 14-8. Με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας συνολικά 16 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +8 (18-10).

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον «Δικέφαλο» να έχει το προβάδισμα με 15-20, αλλά ο Προμηθέας έδειχνε ότι δεν θα παρατήσει την διεκδίκηση της νίκης. Έτσι, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πιέζοντας σημαντικά τον ΠΑΟΚ σε όλο το παρκέ. Με ένα επιμέρους 8-2 ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα (23-22).

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τον Γκρίφιν προηγήθηκαν με 6 πόντους (27-33), με την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο να τρέχει ένα επιμέρους 13-5 για να μπει για τα… καλά μπροστά στο σκορ (40-38). Με τον Γκρίφιν να σημειώνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι, να παίρνει το φάουλ και να ευστοχεί στην συμπληρωματική βολή, ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ με 40-41, με τον Γκάντι να έχει… διαφορετική άποψη, καθώς με ένα buzzer-beater έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 43-41.

Έμεινε από δυνάμεις στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν διαφορετική, με τον Προμηθέα να επιβάλλει τον ρυθμό του και τον ΠΑΟΚ να μην δείχνει ικανός να ακολουθήσει τους Πατρινούς. Μπορεί στην αρχή οι δύο ομάδες να ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη μεγαλύτερη διαφορά τους, με 9 πόντους (62-53).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ούτε και αυτήν την φορά, αφού με τρίποντα των Κάρτερ και Ντι Λέο μείωσαν στους 3 πόντους με τον Ρογκαβόπουλο να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά στους 6 πόντους (65-59).

Στην τέταρτη περίοδο και με τον αγώνα σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο ο Άρης Λυκογιάννης και ο Χατζόπουλος δέχθηκαν από 2 τεχνικές ποινές και αποχώρησαν από το παρκέ, με 6:41 να μένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Από αυτό το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε, με τον Γκρίφιν να μην έχει να προσφέρει άλλους πόντους στον «Δικέφαλο» και τον Προμηθέα να παίρνει τα… πάνω του. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 11 πόντους (81-70), παίρνοντας τελικά τη νίκη με 84-77.

Ο Προμηθέας έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα της Basket League, ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ σημείωσε τη δεύτερη ήττα του στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77