ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 73-56: Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό στην Basket League

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Stoiximan Basket League, υπερισχύοντας του Απόλλωνα Πατρών με 73-56, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Ο Κολοσσός έκανε… σεφτέ στις νίκες στη φετινή Stoiximan Basket League, υπερφαλαγγίζοντας τον Απόλλωνα Πατρών με 73-56 στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Ροδίτες παρουσίασαν εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στα δύο ημίχρονα του ματς. Παρουσιάζοντας μεταμορφωμένο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, έκαμψαν την αντίσταση των μαχητικών Πατρινών, οι οποίοι σίγουρα θα θέλουν να διδαχθούν από το δεύτερο εικοσάλεπτο, προκειμένου να βελτιωθούν εν όψει της συνέχειας της σεζόν.

Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (1-1) στο πρωτάθλημα, με τον τελικό +17 να δίνει στον Κολοσσό ένα πολύ ισχυρό αβαντάζ σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Το ματς

Οι Πατρινοί μπήκαν πιο αποφασιστικά στο ξεκίνημα και με γρήγορη κυκλοφορία στην επίθεσή τους προηγήθηκαν με 11-15 στα μισά της περιόδου, ξεκινώντας με 3 εύστοχα τρίποντα σε 4 προσπάθειες. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς χτύπησαν από την περίμετρο με τον Γουίλιαμς «τρέχοντας» ένα σερί 8-0 που τους έδωσε το προβάδισμα με 19-15. Το σερί των γηπεδούχων διέκοψε ο Κόουλμαν (19-17 στο 8’) δίνοντας το έναυσμα στην ομάδα του για να χτίσει δικό της σερί 0-7, που της έδωσε εκ νέου τα ηνία στο σκορ με 19-22. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-25 με μακρινό τρίποντο του Δίπλαρου.

Ο καλός επιθετικός ρυθμός δεν είχε συνέχεια στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και με άμυνα από «ατσάλι» να περιορίζουν τις επιθετικές επιλογές του Κολοσσού ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς στο +7 (25-32). Μετά από ένα διάστημα παρατεταμένης αστοχίας αμφότερων των ομάδων, η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (30-34) με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πνοή. Ο Τσαλμπούρης «έσπασε» το ρυθμό των Ροδιτών, δίνοντας μία λύση στο 19’ (30-36). Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-37.

Ο Κόουλμαν με δύο εύστοχες βολές έστειλε τη διαφορά στο +9 με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (30-39), αλλά ο Κολοσσός έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά σκοράροντας 11 αναπάντητους πόντους σε τρία λεπτά για να επιστρέψει σε θέση οδηγού μετά την πρώτη περίοδο (41-39). Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, ο Κολοσσός βρήκε τον ρυθμό που έψαχνε από την αρχή του αγώνα στην επίθεση και με καλάθι του Τιλί πήγε στο +4 (45-41). Κόουλμαν και Γουίλιαμς σημάδεψαν σωστά από την περιφέρεια ένθεν κακείθεν (53-49) και ο Τσαλμπούρης με τρίποντο στο φινάλε της περιόδου έστειλε τη διαφορά στην ελάχιστη δυνατή τιμή της, με την τέταρτη περίοδο να εκκινεί από το ρευστό 53-52 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τρίποντο του Ποτ η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +7 για τους γηπεδούχους (59-52) και το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια στην τελευταία στροφή του ματς. Οι Ροδίτες διατήρησαν το προβάδισμά τους σε ασφαλή επίπεδα (63-54), με τον Απόλλωνα να μην καταφέρνει να βγάλει αντίδραση στο φινάλε. Ο Μαργαρίτης με τρίποντο στο 38′ υπέγραψε την πρώτη νίκη του Κολοσσού (66-54) στην Stoiximan Basket League, με τον Γουίλιαμς να δίνει διαστάσεις θριάμβου στο φινάλε (73-56). Αδιάσειστη απόδειξη της υπεροχής των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο είναι ότι το επί μέρους σκορ ήταν 20-4!

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ανδρέας Καντζούρης): Μομίροφ 2, Γουίλιαμς 19 (5), Μίλερ 8, Τιλί 5, Ποτ 11, Ξανθόπουλος, Μέσιτσεκ 13, Πράπας, Μαργαρίτης 9, Μπιλλής, Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Κόουλμαν 16, Τσαλμπούρης 14, Δίπλαρος 6, Ντέιβις 13, Τόμας, Μπάρφιλντ 4, Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3, Παπαφωτίου, Μολφέτας, Μπαζίνας, ΜακΛάφιν.