ΜΠΑΚΣ - ΘΑΝΤΕΡ 130-110: Επιστροφή Γιάννη και τρεις Έλληνες στην ίδια ομάδα! (vid)

Με ελληνική τριπλέτα, Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο, αλλά και Γιώργο Καλαϊτζάκη, οι Μπακς νίκησαν σε φιλικό παιχνίδι τους Θάντερ με 130-110 στην επιστροφή του MVP στο παρκέ.

Μετά τους τίτλους, τα μεθεόρτια, τις διακοπές, τι συνεντεύξεις και τις περιοδείες, ήρθε η ώρα να (ξανά)δούμε από αυτόν και λίγο μπάσκετ. Και πράγματι είδαμε για ελάχιστο χρόνο, μόλις 17 λεπτά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο παρκέ απέναντι στους Οκλαχόμα Θάντερ στο pre-season παιχνίδι των Μπακς, σε ένα ματς που θα το θυμόμαστε, ωστόσο, για άλλον λόγο. Κι αυτός δεν είναι άλλος από το γεγονός ότι τρεις Έλληνες παίκτες αγωνίστηκαν με την ίδια ομάδα του ΝΒΑ!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, στην επάνοδό του στους αγωνιστικούς χώρους είχε 8 πόντους με 4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Θανάσης αγωνίστηκε 15 λεπτά και είχε 4 πόντους με 2/3 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος.

Ο τρίτος της ελληνικής παρέας, ο ρούκι Γιώργος Καλαϊτζάκης χρησιμοποιήθηκε για 11 λεπτά έχοντας 4 πόντους με 1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Για την ιστορία, οι Μπακς νίκησαν στο Fiserv Forum με 130-110. Για τους φιλοξενούμενους, ο Άλεξ Ποκουσέφσκι, είχε 2 πόντους με 1 στα 2 δίποντα και 0/4 τρίποντα.