NBA PRESEASON: Δεν σηκώνουν κεφάλι οι Λέικερς

Οι Λέικερς έκαναν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους στην preseason απέναντι στους Γουόριορς και συνέχισαν να προβληματίζουν (111-99), ενώ οι Ράπτορς με φανταστική ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, πήραν τη νίκη απέναντι στους Γουίζαρντς με 113-108.

Το ΝΒΑ ξεκινά στις 19 Οκτωβρίου, με τα παιχνίδια της preseason να πλησιάζουν προς το τέλος τους, με τους Λος Άντζελες Λέικερς να χάνουν σε πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι και να προβληματίζουν ενόψει της νέας χρονιάς.

Η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ ηττήθηκε με 111-99 από τα δεύτερα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με τους Λεμπρόν Τζέιμς, Άντονι Ντέιβις και Ράσελ Γουέστμπρουκ να αγωνίζονται για πρώτη φορά μαζί αλλά να κινούνται σε «ρηχά νερά». Ο Στιβ Κερ δεν είχε στη διάθεσή του τους Στεφ Κάρι, Κλέι Τόμπσον, Ντρέιμοντ Γκριν και Γουάισμαν, όμως αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του από το να πάρει τη νίκη.

Οι Λέικερς είχαν το προβάδισμα έως το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Πολεμιστές» ανέβασαν στροφές και μείωσαν μέχρι το ημίχρονο σε 55-53. Στο δεύτερο μέρος, το Γκόλντεν Στέιτ πέρασε μπροστά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου. Στην τελευταία περίοδο όμως οι Λέικερες κατέρρευσαν και έχασαν το ματς.

Ο Ντέιβις ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Τζέιμς. Από την άλλη ο Τζόρνταν Πουλ με 18 πόντους και ο Ντάμιον Λι με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Οι Ράπτορς που έπαιξαν με αρκετές απουσίες απέναντι στους Γουίζαρντς πήραν τη νίκη με 113-108 πραγματοποιώντας την τρίτη τους νίκη στην preseason. O Kάιλ Κούζμα ήταν ο μοναδικός που ξεχώρισε για τους ηττημένους με 24 πόντους, με τους Φλιν και Ντέκερ να σκοράρουν από 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Το ημίχρονο έκελισε με απόλυτη ισορροπία (58-58), με τηους Γουίζαρντς μάλιστα να κερδίζουν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 31-23.

Στην τελευταία περίοδο όμως οι Ράπτορς με σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν να ανοίξουν την άμυνα των αντιπάλων τους και τελικά πήραν τη νίκη.