ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΙΝΤΓΚΟΤΣ 103-68: Εμφατική πρεμιέρα με 100αρα

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και επικράτησε με 103-68 της Μπίντγκοτς, στην πρεμιέρα του FIBA EuroCup Women, με κορυφαία παίκτρια την Άννα Σταμολάμπρου που σκόραρε 19 πόντους.

Με μία σπουδαία εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπίντγκοτς με 103-68 για την 1η αγωνιστική του FIBA EuroCup Women, έχοντας επιθετική πολυφωνία, με έξι παίκτριες να μετρούν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαία των γηπεδούχων ήταν η Άννα Σταμολάμπρου με 19 πόντους (3/4 3π). Ακολούθησαν οι Χάμπλιν, Τόλφρι με 16, Βίτολα με 11 και Κούπερ, Νικολακοπούλου που προσέθεσαν 10.

Οι ερυθρόλευκες προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με διψήφιες διαφορές, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 20-8. Η Σταμολάμπρου είχε πάρει ήδη το όπλο της και οι Πολωνές δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, παρότι η διαφορά έκλεισε στους 11 πόντους (40-29) με το πέρας του ημιχρόνου.

Ένα ξέφρενο σερί με τον Ολυμπιακό να… βομβαρδίζει από το τρίποντο έστειλε το σκορ μέχρι και τους 30 πόντους (77-47) λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να σταματά στο 37-21. Προφανώς, η τελευταία περίοδος ήταν μία τυπική διαδικασία, με την Διονυσία Αλεξανδρή να σκοράρει ένα λεπτό πριν το τέλος, κάνοντας τριψήφιους τους πόντους της ομάδας του Ζίμπαρτς, με το τελικό 103-68 να φανερώνει την ανωτερότητα των ερυθρόλευκων.