ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-78: Λιοντάρι που φέτος θα τους κοιτάει όλους στα μάτια!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα (79-78), αλλά απέδειξε ότι έχει επιστρέψει για τα καλά στο ψηλό επίπεδο της Ευρωλίγκας

Ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει από την Βαρκελώνη με χαραγμένα πάνω του τα σημάδια του… πολέμου, αφού μετά από μία εξαντλητική μάχη με την Μπαρτσελόνα, έφυγε ηττημένος, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, από το «Παλαού». Οι Καταλανοί τα «έσπασαν» για ένα ημίχρονο, αλλά ο Μίροτιτς τους τράβηξε από το χεράκι, δίνοντάς τους τη νίκη με 79-78 στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε αποφασισμένη να βάλει αρκετή πίεση στους γκαρντ του Ολυμπιακού. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ ήταν ψεγάδι στο ξεκίνημα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με το χαμηλό σκορ να κρατά σφιχταγκαλιασμένες τις δύο ομάδες. Ντόρσεϊ και Σλούκας με διαδοχικά τρίποντα έδωσαν προβάδισμα (6-13), προβάδισμα που διατηρήθηκε στο ίδιο επίπεδο μέχρι το φινάλε της 1ης περιόδου (10-17).

Το χαμηλό σκορ παρέμεινε και στη 2η περίοδο, αφού οι Καταλανοί δεν έσπαγαν το ρόδι από την περίμετρο. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το μικρό προβάδισμά τους, με τον Γουόκαπ να ξεκολλάει την επίθεσή τους και τον Βεζένκοφ να συνδέεται από μακριά, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τον Ολυμπιακό (27-32).

Από το 0/12, η Μπαρτσελόνα σούταρε δύο μαζεμένα τρίποντα και πέρασε μπροστά με 41-34, μετά από ένα επιμέρους 14-2, με τον Μίροτιτς να ξυπνά επιθετικά. Οι Καταλανοί δεν άφησαν τους γκαρντ του Ολυμπιακού να πάρουν ανάσα και άλλαξαν άρδην τον ρυθμό του παιχνιδιού, με το σκορ να μετατρέπεται σε 55-47 (στο 30΄), έπειτα από δύο σουτ των Χίγκινς, Λαπροβίτολα.

Ο Μπαρτζώκας έψαξε σχήματα με ενέργεια στην άμυνα, για να επιστρέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, κάτι που έδωσε δικαίωμα στην ομάδα του, με κόπο βέβαια, να μειώσε μέχρι και το 58-56 (στο 36΄), ισοφαρίζοντας μάλιστα με τρίποντο του Λαρεντζάκη σε 61-61. Οι βολές οδήγησαν το σκορ ένθεν και ένθεν, με τον Βεζένκοφ να δίνει το προβάδισμα (65-67), 1:10 πριν το φινάλε. Ο Κούριτς ισοφάρισε με βολές, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, αφού Σλούκας και Χίγκινς έχασαν τα… ματς μπολ.

Η Μπάρτσα χωρίς τον Ντέιβιτς, που είχε αποβληθεί με φάουλ, δεν είχε την ίδια ένταση στο φινάλε του αγώνα και ο Φαλ μπήκε για αυτόν τον λόγο στην παράταση. Ο Μίροτιτς, όμως, έπιασε και πάλι δουλειά, διαμορφώνοντας το 75-70. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο, με τις βολές να παίζουν ξανά τον ρόλο τους (77-76). Ο ΜακΚίσικ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Καλάθη, ο Ντόρσεϊ έβαλε δύο βολές (77-78), αλλά ο Οριόλα τρύπωσε στο επιθετικό ριμπάουντ και έκανε το 79-78 με βολές, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78 (παρ.)

[5]

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που συνηθίζει στο ξεκίνημα, με τον παίκτη από τη θέση «4» να βγαίνει δυναμικά στο hedge out. Ο Βεζένκοφ έπαιξε εξαιρετικές άμυνες, πιέζοντας την εισαγωγική πάσα για να μην παίξει ο Μίροτιτς με αντίπαλο κάποιον κοντύτερο. Η καταπληκτική αυτή άμυνα, αποδιοργάνωσε τους Καταλανούς, οι οποίοι έχασαν και κάποιες ευκαιρίες σε ελεύθερα σουτ, κλείνοντας με 0/7! τρίποντα την πρώτη περίοδο.

ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΗ Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΛΑΝΩΝ

Οι Πειραιώτες έμειναν σταθερά μπροστά στο σκορ, παρότι η επίθεσή τους κόλλησε σε μεγάλο βαθμό στη 2η περίοδο. Η Μπάρτσα ήθελε να χτίσει σε αυτό το μομέντουμ, αλλά έβρισκε… στεφάνη, αφού δεν μπορούσε να ευστοχήσει στα ελεύθερα τρίποντα που επιχείρησε, ψάχνοντας γρήγορες εκτελέσεις ακόμα και σε transition. Το 0/12 με το οποίο έκλεισαν την περίοδο οι παίκτες του Σάρας, τους απαγόρεψε να εκμεταλλευτούν τις 5 έξτρα κατοχές τους στο ημίχρονο (5-2 επιθετικά ριμπάουντ, 6-8 λάθη) κυνηγώντας διαρκώς στο σκορ.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΑΠΟΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Σλούκας, Γουόκαπ και Ντόρσεϊ είχαν θαυμαστές επιλογές στα πρώτα παιχνίδια του Ολυμπιακού, κάνοντας τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν όμορφο μπάσκετ. Οι γκαρντ της Μπάρτσα, με πρώτο από όλους τον Καλάθη (από κοντά του τον Λαπροβίτολα), τους έβγαλαν εκτός ρυθμού. Ο Ντόρσεϊ δε βρήκε τα σουτ που ήθελε, οι τρεις τους έκαναν λάθη και παρότι ο Γουόκαπ διάβασε αρκετές φορές (και ο Σλούκας το ίδιο, ειδικά στην τελευταία περίοδο) την άμυνα και πήγε προς τη ρακέτα, ο Ολυμπιακός έχασε αρκετή από τη δύναμη πυρός του.

ΤΑ ΣΟΥΤ ΚΑΙ Ο ΜΙΡΟΤΙΤΣ

Η Μπαρτσελόνα δεν τα έβαζε από μακριά, αλλά έψαξε εναλλακτικές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Πέραν από την πίεση στην μπάλα, οι Καταλανοί βασίστηκαν στον πολυσύνθετο Νίκολα Μίροτιτς. Αυτός πήρε επιθέσεις είτε με πρόσωπο, είτε με πλάτη στο καλάθι, τελείωσε φάσεις μέχρι και από απόσταση, κουβαλώντας την ομάδα του στο ξέφρενο 3ο δεκάλεπτο. Οι Καταλανοί βρήκαν και το… χέρι τους με 4/5 τρίποντα, κάνοντας τον Ολυμπιακό δευτεραγωνιστή στην παράσταση του «Παλαού».

ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

Το τελευταίο χαρτί του Μπαρτζώκα, αφού βρέθηκε στο -8, 10 λεπτά πριν το φινάλε, ήταν ένα σχήμα με τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μαρτίν. Με τον Λάρι να κάνει τρομερή δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε και έφτασε να παίζει στην παράταση χωρίς τον Ντέιβις, που αποβλήθηκε με φάουλ και αποτελούσε ακρογωνιαίο λίθο στην άμυνα της Μπάρτσα. Ο Φαλ μπήκε για τον λόγο αυτόν στην παράταση αλλά οι «ερυθρόλευκοι» προδώθηκαν από την κούραση του Σλούκα και δεν άντεξαν στο φινάλε, με τον Μίροτιτς να δίνει την νίκη στην ομάδα του