NBA PRESEASON: Ήττα για τους Μπακς, με 20αρα Αντετοκούνμπο

Oι Μιλγουόκι Μπακς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Γιούτα Τζαζ, 124-120 και δέχθηκαν την τρίτη τους ήττα σε τέσσερις αγώνες, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 21 πόντους. Άποντοι Θανάσης και Γιώργος Καλαϊτζάκης. Όλα τα αποτελέσματα.

Οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο που σταμάτησε στους 21 πόντους, αντίκρισαν την τρίτη ήττα τους σε τέσσερα παιχνίδια στην preseason από τους Γιούτα Τζαζ με 124-120. Ο «Greek Freak» αγωνίστηκε κανονικά και ήταν αρκετά καλός στη διάρκεια που έμεινε στο παρκέ, με τον 26χρονο να πετυχαίνει 21 π. με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους, με τους Θανάση Αντετοκούνμπο και Γιώργο Καλαϊτζάκη να αγωνίζονται αλλά να μην σκοράρουν.

Οι Τζαζ ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, με τους Κλάρκσον και Μπάτλερ να είναι οι κορυφαίοι για την ομάδα τους με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Αμφότερες οι δύο ομάδες έβγαλαν ενέργεια και έδειξαν πως θα ρίξουν το βάρος στην επίθεση. Οι Μπακς κατάφεραν να προηγηθούν λίγο πριν το τέλος με διαφορά 5 πόντων, όμως η Γιούτα απάντησε με σερί 11-0 και πήρε το ματς.

Οι Ντάλας Μάβερικς έκαναν επίειξη δύναμης απένατι στους Χόρνετς, τους οποίους σκόρπισαν με 127-59. Το σκορ ξέφυγε στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, με επιμέρους 67-24 για το Ντάλας, με τον Λούκα Ντόνσιτς μάλιστα να μένει σε ρηχά νερά με 10 πόντους στα 26 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τιμ Χάρνταγουέι με 20 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Πορζίνγκις. Για τους Χόρνετς, ο Τζέιμς Μπούκναϊτ είχε 12 πόντους και ο Κόντι Μάρτιν 11 πόντους.

Το Ορλάντο νίκησε με 103-102 τους Μπόστον Σέλτικς, με το καλάθι του Τζεφ Ντόουτιν 2 δέκατα του δευτερολέπτου να κάνει τη διαφορά για την ομάδα του. Οι «Κέλτες» εμφανίστηκαν με αρκετές απουσίες στον αγώνα, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Τζαμάλ Μόσλεϊ να επικρατήσει στην τελευταία περίοδο. Ο Άαρον Νέσμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους, ενώ ηγια τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Χάμπτον με 20 π.

Η Οκλαχόμα νίκησε τους Ντένβερ Νάγκετς με 108-99, με την ομάδα του Νίκολα Γιόκιτς να συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα της, αφού μετρά τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Ο Σέρβος σέντερ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, κάνοντας double-double με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ, όμως ήταν απελπιστικά μόνος του. Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάζλεϊ με 16 πόντους.

Οι Ιντιάνα Πέισερς μέτρησαν τις δυνάμεις τους με το Μέμφις, με το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Οι Γρίζλις παρέταξαν αρκετούς βασικούς, με τον Μέριλ να τελειώνει με 30 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Σαμπόνις με 24 ήταν πρώτος σκόρερ, με τον Ντουάρτε να προσθέτει 21 πόντους και τον Λαμπ να κλείνει την τριάδα με 20 πόντους. Η νίκη για τους Πέισερς στην τελευταία περίοδο, αφού με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά και πήραν τη νίκη με 109-107.

Οι Νιου Γιορκ Νικς με τους Τζούλιους Ραντλ και τον 36χρονο Γκίμπσον να είναι κορυφαίοι με 29 και 21 πόντους αντίστοιχα πήραν την τρίτη τους νίκη με 108-100 κόντρα στους Ντιτρόιτ Πίστονς. Ο Τζέραμι Γκραντ με 18 πόντους προσπάθησε αποφύγερι την ήττα για την ομάδα του, χωρίς όμως να τα καταφέρει.