ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΜΑΚΑΜΠΙ 85-93: Πέρασε... φουριόζα από το «Αστρομπάλ»

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποχρέωσε την Βιλερμπάν στην πρώτη της ήττα για την φετινή Euroleague, αφού την κέρδισε με 85-93 στο «Αστρομπάλ»

Τα θαύματα δεν μπορούν να γίνονται κάθε μέρα, η Βιλερμπάν αυτήν τη φορά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της για να πετύχει ανατροπή, όπως με την Εφές και υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα για τη φετινή Euroleague, από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-93. Νάναλι και Ρέινολντς έκαναν μεγάλο ματς επιθετικά με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Οκόμπο έμοιαζε να παλεύει μόνος του για τη Βιλερμπάν, σκοράροντας 23. Μόλις 6 πόντους σε 8:35 πέτυχε ο Κώστας Αντετοκούνμπο

Ο αγώνας

Για την Μακάμπι το παιχνίδι ήταν στοχευμένο εξ αρχής, μετά τις απανωτές ήττες. Ο Γουίλμπεκιν μπήκε ζεστός, στέλνοντας το μήνυμα, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται 6-12 στο ξεκίνημα. Αν η Βιλερμπάν έμεινε κοντά στο σκορ στην 1η περίοδο και στο ημίχρονο γενικότερα, το οφείλει στον Έλι Οκόμπο. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου προηγήθηκε (21-25 στο 10′), αλλά ο γκαρντ των Γάλλων είτε με δημιουργία, είτε με σκοράρισμα κρατούσε σε απόσταση βολής την ομάδα του. Τα τρίποντα του Έβανς και τα έμμεσα τρίποντα του Ρέινολντς έδωσαν προβάδισμα 10 πόντων στη Μακάμπι (23-33 στο 13′), αλλά ο Οκόμπο δεν έλεγε να παραδοθεί, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-49.

Mε τους Λεσόρτ και Νάναλι ως άξονες, η διαφορά ξέφυγε για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν ως +14 (50-64 στο 26′). Οι Ισραηλινοί μάτσαραν την αθλητικότητα κοντά στο καλάθι και συντήρησαν τις διψήφιες διαφορές, κλείνοντας την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 62-75. Συνεχίζοντας στην ίδια λογική η ομάδα του Σφαιρόπουλου, έψαξε λύσεις από το ζωγραφιστό, με τον Λεσόρτ να διαμορφώνει το 66-81 στο 35′.

Με ένα σερί 7-0 από τους Χάουαρντ, Τζόουνς και Γκιστ, η Βιλερμπάν μείωσε σε 73-81, αλλά ένα τρίποντο του Έβανς ήταν σα… μαχαιριά. Ο Λεσόρτ συνέχισε να τελειώνει φάσεις από χαμηλά και παρότι ο Οκόμπο μείωσε σε 80-88, η Μακάμπι άντεξε και έφυγε νικήτρια από το «Αστρομπάλ» με τα μεγάλα σουτ των Γουίλμπεκιν και Νάναλι.