NBA PRE-SEASON: Στο 4-0 οι Βασιλιάδες, στο 0-4 ο... Βασιλιάς

Νέα ήττα για τους Λέικερς του Λεμπρόν Τζέιμς από τους εντυπωσιακούς στα φιλικά, Σακραμέντο Κινγκς, ενώ ο Άλεξ Ποκουσέφσκι έβαλε 22 πόντους στην ήττα των Θάντερ από τους Νάγκετς.

Ο Λεμπρόν πήρε το όπλο του, έβαλε 30 πόντους με 12/20 σουτ, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, αλλά οι Λέικερς δεν απέφυγαν μια τέταρτη ήττα στην pre-season περίοδο του ΝΒΑ με 116-112 από τους σούπερ Κινγκς που έφτασαν το 4-0 χάρη σε 21 πόντους του Ντε’Αρον Φοξ και 20 του Τερένς Ντέιβις

Ο Τρέι Γιανγκ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρυσι, με νταμπλ-νταμπλ (27 πόντους, 15 ασίστ) και οι Χιτ που ξεκούρασαν όλους τους βασικούς έχασαν με 127-92 στην State Farm Arena της Ατλάντα.

Στο Barcleys Center του Μπρούκλιν, οι Νετς είχαν «καυτό» τον μπόμπερ, Τζο Χάρις που έβαλε 7 στα 10 τρίποντα και 23 πόντους συνολικά στη νίκη με 107-101 επί των Τίμπεργουλβς. Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 19, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 16, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν πήρε μόνο 7 σουτ, αλλά μοίρασε 14 ασίστ. Ο Άντονι Έντουαρντς έβαλε 23 (9/22) για τη Μινεσότα.

Ο ρούκι Μάρκους Χάουαρντ, που δεν επιλέχτηκε ποτέ στο ντραφτ, ακόμα βάζει τρίποντα (9/17!) στη νίκη των Νάγκετς επί των Θάντερ με 113-107 στη παράταση. Γιόκιτς και Μάρεϊ ξεκουράστηκαν, ενώ για τους γηπεδούχους ο Άλεξ Ποκουσέφσκι έβαλε 22 με 4/9 τρίποτα και μάζεψε 8 «σκουπίδια».