ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 75-71: Δεν σταματάνε πουθενά οι Ιταλοί

Το απόλυτο συνεχίζει η Αρμάνι Μιλάνο, με τους Ιταλούς να κερδίζουν τους περυσινούς πρωταθλητές της διοργάνωσης με 75-71 και με την Εφές να καταγράφει την 4η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague.

Βίοι αντίθετοι για Αρμάνι Μιλάνο και Αναντολού Εφές στην φετινή Euroleague, καθώς φέτος οι Ιταλοί, μετά και τη νίκη τους απέναντι στους Τούρκους με 75-71 μετράνε το απόλυτο σε νίκες, ενώ οι περυσινοί πρωταθλητές έχουν ξεκινήσει με 0/4.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα, του πρώτου δεκαλέπτου με 21-16, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίσιτς που είχε 9 πόντους, στη συνέχεια και συγκεκριμένα προς το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, κατάφεραν αρχικά να ισοφαριστούν σε 34-34 μετά από δίποντο του Μίτογλου και να κλείσουν τελικά το ημίχρονο, βρισκόμενοι 6 πόντους πίσω και το 42-36.

Η Αρμάνι από τη στιγμή που πήρε κεφάλι στην αναμέτρηση δεν κοίταξε πίσω και με πρώτα βιολιά τους Ντιλέινι, Χολ και Σαβόν κατάφεραν να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με 63-49 κάνοντας αρκετή δουλειά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η Εφές όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, Λάρκιν και Μίσιτς δεν ήθελα να χάσουν και έτσι πήραν την ομάδα από το… χέρι και με ένα 11-0 στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν σε απόσταση αναπνοής  και τους 3 πόντους διαφοράς. Κάπου εκεί όμως μίλησε ο Ντίνος Μήτογλου, με τον Έλληνα φόργουορντ να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο στη βραδιά και να δίνει ανάσα στην ομάδα του.

Το τρίποντο αυτό φάνηκε πως έκοψε και τα πόδια της Εφές, η οποία δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια σπουδαία ανατροπή και έτσι μέτρησε μια ακόμη ήττα, αυτή τη φορά από την Αρμάνι με 75-71.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ!

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 26-15, 21-13, 12-22