Α1 ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ποδαρικό με το... δεξί για τον ΠΑΟΚ

Με το… δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών η ομάδα του ΠΑΟΚ, κερδίζοντας τα μαχητικά Χανιά με 73-71, στο εναρκτήριο ματς της σεζόν.

Στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της Α1 Γυναικών για την αγωνιστική σεζόν 2021-22, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 73-71 του ΟΑ Χανιών στην Κρήτη, κάνοντας θετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, το ματς ήταν αμφίρροπο, αλλά όχι από το ξεκίνημά του. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 12-35 στο δεύτερο δεκάλεπτο, σταδιακά όμως η γηπεδούχος ομάδα άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Τις δύο ομάδες εν τέλει χώριζαν 14 πόντοι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (25-39).

Τα Χανιά έριξαν τη διαφορά στα μονοψήφια στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (48-57) διατηρώντας «ζωντανές» τις ελπίδες τους για νίκη. Στην ακροτελεύτια περίοδο έπαιξαν γερή άμυνα, έφτασαν στο -1 (71-72) στα 11 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα και είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη. Η Παυλοπούλου, όμως, μάζεψε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ μετά την δεύτερη χαμένη της βολή και χάρισε στην ομάδα της το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Χαιριστανίδου με 18 πόντους ήταν πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες, με την Ντέλιτς των 20 πόντων να είναι σημείο αναφοράς στην επίθεση της κρητικής ομάδας.

Δεκάλεπτα: 10-22, 25-39, 48-57, 71-73

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 4, Ντέλιτς 20(1), Λόγκαν 16, Ροντρίγκεζ 14(2), Τσιχλάκη 2, Χάρις 13, Ψυχογιού, Οικονομάκη 2.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 14, Στάνλεϊ 4, Χαιριστανίδου 18, Μακιτάλο 4, Παυλοπούλου 14(3), Κατσαμούρη 2, Καρλάφτη 8(2), Κιλαζίδου 7, Στοϊλκοβιτς 2.