ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΤΡΙΕΣΤΕ 94-79: Επιστροφή Μάνιον με εύκολη νίκη

Ο Νίκο Μάνιον πάτησε παρκέ μετά από το πρόβλημα υγείας που είχε και η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε με 94-79 της Τριέστε.

Στην επιστροφή του Νίκο Μάνιον, μετά τον ιό που τον ταλαιπώρησε από το Τόκιο, η Βίρτους Μπολόνια είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ απέναντι στην Τριέστε, επικρατώντας με 94-79. Ο Σκαριόλο ξεκούρασε τον Τεόντοσιτς που ταλαιπωρείται από μικροτραυματισμό, αλλά οι Μπελινέλι και Σάμπσον σκόραραν 20 και 17 αντίστοιχα, ενώ ο Μάνιον πάτησε παρκέ για 5 λεπτά, σκοράροντας ισάριθμους πόντους. Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Έιντριαν Μπανκς με 21.

Οι γηπεδούχοι είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, με την πρώτη περίοδο να πηγαίνει σε υψηλό σκορ, όταν το Τεσιτόρι διαμόρφωσε το 35-29. Ο ΤζαΚάρ Σάμπσον ξεκίνησε να ζεσταίνεται και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (47-32 στο 15′), με τη διαφορά να μένει σε διψήφιες τιμές στο φινάλε του ημιχρόνου (57-44).

Κονατέ και Ντελία σάλπισαν μία μίνι αντεπίθεση για την Τριέστε, με το σκορ να φτάνει στο 66-62, αλλά ο Χέρβεϊ γρήγορα γρήγορα επανέφερε την τάξη, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 73-66. Με την άμυνα να βάζει τάξη στο παιχνίδι, η Βίρτους δέχτηκε μόλις 13 πόντους και καθάρισε στο φινάλε με 15 πόντους.